5. sınıfın hazırlık olmasıyla hangi branşlara ihtiyaç artacak/azalacak


5. sınıfın hazırlık olmasıyla hangi branşlara ihtiyaç artacak/azalacak

5. sınıfın hazırlık olması, KPSS'ye girmeden bazı branşlara yapılan atamalar(3.600), (Düşünme Eğitimi, Kodlama ve Arapça) gibi derslerin gelmesi veya okutulduğu sınıfların artması ve Okul öncesinin zorunlu olması gibi nedenlerle aşağıdaki branşların ihtiyacının artacağını veya azalacağını düşünüyoruz.

5. sınıfın hazırlık olmasıyla hangi branşlara ihtiyaç artacak/azalacak
5. sınıfın hazırlık olmasıyla hangi branşlara ihtiyaç artacak/azalacak

2016-2017 Eğitim Öğretim yılı için MEB'in ders saatlerinde yapacağı çalışmalarla bazı branşların öğretmen açıkları, artacakken bazı  branşlarda öğretmen açıklarının azalacağı tahmin ediliyor... Özellikle son yapılan 30 bin öğretmen atamaları bazı branşlarda norm kadro doluluk oranını artırdı, bazılarında ise tamamen açık kapatıldı.

ÖĞRETMEN İHTİYACI ARTACAK OLAN BRANŞLAR

-Son yapılan 30 Bin öğretmen atamaları sonrası  12 Bin civarı Öğretmen açığı bulunan İNGİLİZCE  branşının  5. sınıflar hazırlık sınıfı olması nedeniyle  ders saati artacağı  için ingilizce öğretmenliğinde öğretmen ihtiyacı sayısı 25 Binleri bulacak..Çünkü ders saati artan her branşın öğretmen ihtiyacı da buna paralel olarak artar. Ve öğretmen ihtiyacı bakımından en çok ihtiyaç ingilizce branşında olacaktır.  -Öğretmen ihtiyacı artacak olan bir diğer branş ise "Din Kültürü Ahlak Bilgisi" branşı.  İlkokul, ortaokul ve lise müfredatının tamamında dersi bulunan Din Kültürü Ahlak Bilgisi Öğretmenliği branşında Öğretmen açığının 15 Binlere ulaşacağı öngörülüyor.

- Sınıf Öğretmenliğinde de Öğretmen ihtiyacı çok artış gösterecek. Şuan Milli Eğitim Bakanlığında görevli 230 Bin civarı sınıf öğretmeni bulunması ve her yılda MEB'den emekli olan öğretmenlerin %50 sinden fazlasının sınıf öğretmeni olması sınıf öğretmeni ihtiyacını da artıracaktır. Son yapılan 30 Bin öğretmen atamaları sonrası 12 Bin civarı öğretmen ihtiyacı bulunan Sınıf öğretmenliğinde öğretmen ihtiyacının 17 binleri bulması öngörülüyor.

  -Özel Eğitim Öğretmenliği ile Rehber Öğretmenlik branşında da öğretmen ihtiyacının artış göstereceğini söylemek mümkündür. Rehber öğretmenlik branşında son yapılan 30 bin öğretmen atamalarından sonra 7 bin civarı, özel eğitim öğretmenliği branşında da 10 bin civarı öğretmen ihtiyacı bulunuyor. İleriki dönemlerde bu iki branşında öğretmen açığının 10 binin üzerine çıkacağını söylemek mümkündür.

-Okul öncesi branşı da öğretmen açığı artacak olan bir diğer branş. Son yapılan öğretmen atamaları sonrası 4 bin civarı ihtiyacı bulunan branşta; ileriki dönemde öğretmen ihtiyacının 8 binlere çıkacağı düşünülüyor. Çünkü MEB'in okul öncesi eğitimi yaygınlaştırma politikası doğal olarak okul öncesi öğretmeni ihtiyacını da artıracaktır

 -Bilişim Teknolojileri branşında da öğretmen ihtiyacı  hissedilir seviyede artış gösterecektir. 2 bin civarı öğretmen açığı bulunan Bilişim Teknolojileri branşında Kodlama derslerinin gelmesiyle birlikte en az 8-10 bin öğretmen ihtiyacının olacağını söylemek mümkündür. Zorunlu olarak müfredata giren yeni bir dersin norm/kadro açığı da buna paralel olarak çok olur.

***Yukarıda sayılan branşların öğretmen ihtiyacının çok olacağını söylemek mümkündür.

ÖĞRETMEN İHTİYACI AZALACAK OLAN BRANŞLAR

Son yapılacak 30 Bin öğretmen atamaları bazı branşlarda doluluk oranını %100 seviyesine getirdi. Özellikle Sosyal bilgiler, Türk Dili Edebiyatı, Fen Ve Teknoloji, Tarih, Coğrafya, Felsefe ,Lise Matematik öğretmenliği  ve Teknik Eğitim Branşlarında branşlarında öğretmen ihtiyacı azaldı. Ders saatleri ile ilgili herhangi bir değişmenin de olmadığı bu branşlarda öğretmen açığının ve atamaların azalacağını söylemek mümkündür. 

turkkamu.net

 

5.sınıf İngilizce eğitimi hazırlık sınıfı ihtiyaç branş artacak azalacak Kpss

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sadione     2016-10-23 Sayın Nabi Avcı 'nın kültür bakanımız olduğuna alışamadık mı admin? (Teşekkürler düzeltildi)
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere 2 Yeni Sınav Görevi
Öğretmenlere 2 Yeni Sınav Görevi
İnce: ''Her 24 Kasım'da Öğretmenlere bir maaş ek ödeme yapılacak''
İnce: ''Her 24 Kasım'da Öğretmenlere bir maaş ek ödeme yapılacak''