Milli Eğitim Bakanı Yılmaz'dan gündeme dair açıklamalar


Milli Eğitim Bakanı Yılmaz'dan gündeme dair açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Kanal 7'de Mehmet Acet'in sunduğu Başkent Kulisi programına katıldı.

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz'dan gündeme dair açıklamalar
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz'dan gündeme dair açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın Kanal 7'de sorulara verdiği cevaplar,
 
Öğretmen atamaları için en doğru usulün mülakat yöntemi olduğunu belirten Bakan Yılmaz, "Eğitimdeki en önemli unsur öğretmen, Öğretmen eğitimin kilit taşıdır. Dolayısıyla öğretmenin niteliğini arttırmalıyız. Daha önce KPSS'den en yüksek puanı alan atanıyordu. Peki bu doğru bir atama usulü müdür? Geleceğimizi teslim ettiğimiz öğretmenler için doğru bir yöntem değildir. Bundan sonra bütün öğretmenler mülakatla alınacak.Öğretmenlere her yıl sözleşme yapılacak. 4 yılın sonunda performansı yeterliyse kadroya alacağız." dedi.
 
Öğretmen mülakatlarında siyasi soruların sorulduğu iddialarına da değinen Bakan Yılmaz, "Kardeşimiz dahi olsa bu işi başaramıyorsa işi teslim edemeyiz. En nitelikli insanları almak ve başarılı olmak en önemli unsurumuzdur. Siyasi görüşü dikkate alınarak puan verilmiyor. Bu soruların sorulduğu iddia ediliyor. Bu soruların sorulduğu iddia ediliyor ama bunlar soru havuzumuzda kesinlikle yok. " dedi. 18 ilde 300 komisyon ve bine yakın görevli ile mülakatlar yapıldığını belirten Bakan Yılmaz 53.000 kişinini mülakata alındığını ve sadece 3.392 kişini itiraz ettiğini açıkladı. Yılmaz, 17 kişinin yapılan maddi hatandan dolayı itirazının kabul edildiğini söyledi.
 
Ana muhalefetten sözleşmeli öğretmenlerle ilgili kanunu hazırlarken seçimlerde psikoteknik testler yapılması yönünde bir teklif geldi. Biz de siz gerekli çalışmaları yapın, destekleyeceğiz dedik. Psikoteknik testler de öğretmen seçiminde kullanılabilir. Yolcu taşıyan otobüslerin şoförleri ve tır şoförlerine bir de psikoteknik yapılıyor. Yani ruhsal durumu uygun mu? Trafiğe çıkacak, trafik canavarı mı olacak, normal mi olacak diye. Kesinlikle bazı ülkelerde öğretmenlere bu da yapılıyor. Kızdırdığında çocuğa nasıl tepki veriyor? Çocuğa şamar mı vuruyor? Ben bu sorulara cevap vermiyorum, dersi terk ediyorum, ders bitmiştir çocuklar mı diyor. Yoksa, çocuklar gelin bu konuyu araştıralım ilginç bir konuydu müfredatta yoktu ama mı diyor.
 
PKK ve FETÖ soruşturmalarında kılı kırk yardık. İhraç edilen 28 bin öğretmenin arasında 1000’de bir hata yoktur demiyorum. Ama olmuşsa bu 1000’de birdir. Şimdi eğer olduysa diye bir komisyon, ihraç edilen öğretmenlerle ilgili çalışıyor. Türkiye’de birçok sendika var. Gülen’in talimatıyla 2014’te kurulmuş Aktif- Eğitim Sen sendikasına birkaç ay üye olup ayrılmış  eğitimciler açığa alınmadı. Ancak yaşanan gelişmelerden sonra da bu sendika ile ilişiğini kesmemiş öğretmenler görevden ihraç edildi. Çünkü bu süreçte saflar belliydi. Kimsenin buna bir şey dememesi lazım. Ayrıca Bank Asya’da 340 TL parası olan öğretmenlerin de açığa alındığı iddia edildi. Eğer böyle bir şey varsa ben dahil tüm MEB çalışanlarının kurumla ilişkisini keserim. Biz bu dönemde bankadaki parası, normal faiz oranlarının dışında, birden ve yüksek oranda artanları dikkate aldık. Bylock sisteminde kayıtlı eğitimcilerden de ihraç oldu. Operatörler MEB çalışanlarına özel indirim avantajları sunuyor ve bir öğretmen 4 numaraya kadar alabiliyor. Soruşturmada Bylock’ta numarası olan fakat kendisinin bir ilişkisi olmadığını iddia edenler oldu. Bir öğretmen numarayı alıp, eşine dostuna vermiş olabilir. Eğer bunu ispatlarlarsa durumları yeniden değerlendirilebilir. İhraç ettiklerimizden 2 bin 635’i tutuklandı, 2 bin 237’si adli kontrol altında, 313’ü ise kaçak durumda. Bu da ihraçta ne kadar isabetli olduğumuzu gösteriyor.

Haber7

Milli Eğitim Bakanı Milli Eğitim Bakanı Yılmaz Başkent Kulisi ismet yılmaz son dakika mebhaber meb haberleri

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı adaylarının öğretmenlere yönelik seçim vaatlerini derledik
Cumhurbaşkanı adaylarının öğretmenlere yönelik seçim vaatlerini derledik
Bunu yazan okul müdürü: Her ilde pavyon garılarıyla yatan Atatürk...
Bunu yazan okul müdürü: Her ilde pavyon garılarıyla yatan Atatürk...