Çocuklar hangi yaşta hangi sporu yapmalı?


Çocuklar hangi yaşta hangi sporu yapmalı?

İster çocuk ister yetişkin olsun, sağlıklı bir vücuda sahip olmanın en önemli koşullarından biri spor yapmaktır. Ancak kişiler sporla ne kadar erken yaşta tanışırsa bunu hayatı boyunca sürdürmesi de o kadar kolay olacaktır.

Çocuklar hangi yaşta hangi sporu yapmalı?
Çocuklar hangi yaşta hangi sporu yapmalı?

Tabii çocuklarınızın hangi sporu ne zaman yapabileceği, kas ve kemik gelişimine ek olarak konsantrasyon becerilerine, algılama yeteneklerine ve el-göz koordinasyonu gibi temel prensiplerin gelişimine bağlıdır. Bu kıstasları dikkate alarak çocuğunuzun yaşına ve gelişimine göre hangi sporu yapmasının daha uygun olacağına karar verebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

dikkat-edilmesi-gerekenler

Çocuklarınızı bir spora yönlendirirken onun kişisel zevklerini de dikkate almalı, kendi istediğiniz sporda dayatmamalısınız. Ayrıca spor yapan çocuğun özgüveninin gelişmesi için sporu bir yarış gibi değil, oyun gibi görmelisiniz. Sadece kazanmaya odaklanan bir çocuğun spordan zevk alması pek mümkün olmayabilir. Bu yüzden kaybettiğinde de kazandığında da abartılı tepkiler vermemek, ebeveynlere düşen en büyük görevlerdendir.

Fiziksel açıdan dikkat edilmesi gereken bir husus da çocukların yaptıkları sporu karşılayacak oranda enerji almasıdır. Buna karar verecek olan kişi ise çocuğun yaş, boy ve kilo takibini yapmalıdır. Ayrıca olası sakatlanmalar ya da fizyolojik problemlerde müdahale etmek adına sportif aktivitenin takibini yapan bir doktor olması da önerilir. Yapılan sporun düzenli beslenme ve yeterli sıvı alımıyla desteklenmesi, sağlıklı bir gelişimin temellerindendir.

2-3 Yaş

2-3-yas

2-3 yaş grubunda olup enerjisi bitip tükenmeyen çocuklar için en uygun sportif faaliyetler koşma, zıplama, dans etme, yüzme olabilir. Bu yaş grubunu, koordinasyon gerektiren grup çalışmalarından çok bireysel aktivitelere yönlendirebilirsiniz. Ancak tüm bu aktivitelerin aile gözetiminde yapılması önemlidir.

4-6 Yaş

4-6-yas

Bu yaş grubunda olup bedeni son derece esnek olan çocukları jimnastik, bale, dans gibi aktivitelere yönlendirebilirsiniz. 4-6 yaş aralığı, çocukların kollukları çıkarıp yüzmeye başlaması için de en uygun zamanlar.

7-10 Yaş

7-10-yas

İlkokula başlayıp arkadaşları ile vakit geçirerek sosyalleşen çocukları, grup sporlarına yönlendirmek en doğrusudur. Basketbol, voleybol ya da tenis gibi sportif faaliyetler içinde çocuğunuzun en sevdiklerini tespit edebilir, bu konuda varsa okulun spor kulübünden de destek alabilirsiniz.

10 Yaş ve Üzeri

10-yas-ve-uzeri

Teknik beceriler ve koordinasyon gerektiren sportif aktiviteler bu yaşlarda tercih edilebilir. Önceden başlanan sporlarda ilerlenebileceği gibi yeni şeyler denemek adına savunma sporları ve okçuluk gibi seçenekler de değerlendirilebilir.

Bebekleri Unutmamalı!

bebekleri-unutmamali

Henüz yürümeyi bilmeyen bebeğinizin spor yapmasını beklemiyoruz elbette. Ancak fiziksel gelişiminde ona destek olmak ve rahatlamasını sağlamak için mini bir jimnastik seansı yapabilirsiniz. Bebeğin kollarını ve bacaklarını tutup birbirine yaklaştırmak, çapraz hareketler yaptırmak, eklemlerin gelişimini ve dolaşım artışını sağlayacaktır.

çocuk spor yaşına göre spor hangi spor çocuklar yaş spor dalı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YSK Başkanı Sadi Güven'in Seçim Sonucu Açıklaması
YSK Başkanı Sadi Güven'in Seçim Sonucu Açıklaması
Son Durum: Cumhurbaşkanı Adaylarının Aldığı Oy Oranları
Son Durum: Cumhurbaşkanı Adaylarının Aldığı Oy Oranları