Tam gün eğitimde yoğun İngilizce, hafif matematik


Tam gün eğitimde yoğun İngilizce, hafif matematik

2019’da başlayacak tam gün eğitimde dersler sabah 09.00’da başlayıp 16.00’da sona erecek. Ders sayısı azalacak. Haftalık yabancı dil saatleri artacak

Tam gün eğitimde yoğun İngilizce, hafif matematik
Tam gün eğitimde yoğun İngilizce, hafif matematik
Başbakan Binali Yıldırım'ın önceki gün açıkladığı tam gün eğitimin detayları şöyle: 2019'a kadar 17 ilde 77 bin ek derslik yapılacak. Dersler sabah 09.00'da başlayıp 16.00'da sona erecek. Müfredat hafifletilecek. Ders sayısı azalacak ancak yabancı dil saatleri yoğunlaşacak. Son 14 yılda 250 bin derslik yapan MEB, tekli eğitime geçiş yapmak için her yıl en az 25 bin yeni dersliği eğitime kazandıracak. Böylece 3 yılda en az 80 bin derslik yapılmış olacak. Türkiye'de sınıf mevcudu ortalaması 28 olarak göz önüne alındığında yaklaşık 3 bin yeni okulun eğitime kazandırılması hedefleniyor.
 
MAARİF KOLEJİ MODELİ
 
5'inci sınıf ise yabancı dil hazırlık sınıfı olacak. Maarif kolejlerinden esinlenerek yapılan çalışmaya göre haftalık 35 ders saatinin 23 saati yabancı dile, 6 saati Türkçe'ye ayrılacak. Beden eğitimi, müzik, görsel sanatlar, bilişim-teknoloji, yazılım gibi dersleri öğrenciler almaya devam edecek. 5'inci sınıfta yer alan matematik, fen ve teknoloji gibi temel dersler de sırasıyla 6, 7 ve 8'inci sınıflara eklenecek. Böylece öğrenciler yıl kaybı olmadan bir dili öğrenmiş olacak. Pedagoglardan görüş alınarak hazırlanan çalışmaya göre yabancı dili öğretmek için en uygun yaş grubunun 11, yani 5'inci sınıf olduğuna karar verildi.
 
OKUL ÖNCESİ DE ZORUNLU
 
Eğitimde devrim niteliğindeki çalışmaya göre anaokulu da zorunlu olacak. Böylelikle zorunlu eğitim 5 yaşında anaokulu ile başlayacak, 18 yaşta lise eğitimiyle son bulacak. Her öğrencinin 13 yıl zorunlu örgün eğitim kapsamı içinde kalması için çalışma yürütülecek. Okul öncesi zorunlu kararı öncelikle pilot çalışma olarak denenecek. Okullara prefabrik, betonarme veya konteynır ana sınıfları yapılacak.
Sabah
 
tam gün eğitim tekli eğitim ingilizce hazırlık sınıfı matematik dil hazırlık sınıfı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anadolu Üniversitesi Sınav Görevi İçin Kayıt Olmak Gerekiyor
Anadolu Üniversitesi Sınav Görevi İçin Kayıt Olmak Gerekiyor
Ders Kitapları Sadeleşecek
Ders Kitapları Sadeleşecek