Eğitimde tam gün uygulaması gerçekçi mi?


Eğitimde tam gün uygulaması gerçekçi mi?

Başbakan Binali Yıldırım bugün 2019 yılı sonuna kadar eğitimde tam gün uygulamasına geçileceğini söyledi. Türkiye'nin 30 yıldır bunu hedeflediğini ancak gerçekleşmesi için en az 140 bin dersliğe ihtiyaç bulunduğunu, bununla birlikte yatırım yapılmadığını belirten eğitimciler, kararı doğru bulmakla birlikte gerçekçi olmadığını vurguladı.

Eğitimde tam gün uygulaması gerçekçi mi?
Eğitimde tam gün uygulaması gerçekçi mi?

Yurdagül UYGUN

Orta Vadeli Programı açıklayan Başbakan Binali Yıldırım, 2019 yılının sonuna kadar tam gün eğitim uygulamasına geçileceğini açıkladı. Türkiye’nin yaklaşık 30 yıldır eğitimi tam güne yayma hedefi olduğunu belirten eğitimciler, bugünkü altyapıyla bunun mümkün olamayacağına dikkat çekiyor. Eğitimciler, kararın yerinde olduğunu ancak derslik sayısının yeterli olmadığını bu nedenle hedefin gerçekçi görünmediğini söylüyor.

KARACA: 140 BİN YENİ DERSLİĞE İHTİYAÇ VAR

Eğitimde tam güne geçilme hedefini sozcu.com.tr’ye değerlendiren Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, Türkiye’de 15 milyonu aşkın öğrencinin 553 bin 66 derslikte eğitim öğretim gördüğüne dikkat çekerek, “Öğrenci sayısını dersliklere böldüğümüzde sınıf başına 26 öğrencinin düşmesi gerekiyor. Ancak büyük şehirlerde varoşlarda ve ikili öğretim yapılan okullarda sınıf mevcudunun çok fazla olduğunu biliyoruz. 40-50 kişi oluyor. Hatta Suriye’den göç eden öğrencilerin okuduğu bazı anadolu liselerinde bu sayı daha yüksek oluyor. Bu tablo üzerinden 21 kişilik sınıflarla tam güne geçilmesi planlanırsa en az 140 bin yeni dersliğe ihtiyaç olduğu görülüyor” diye konuştu.
sabah

GERÇEKÇİ GÖRÜNMÜYOR

Geçtiğimiz yıllarda okul öncesi eğitimde derslik yetersizliğinden dolayı tam gün uygulamasının kaldırılıp, ikili eğitime geçildiğine işaret eden Karaca, şöyle devam etti: “Özel okul oranı da yüzde 14’e ulaştı. Buraları dahil ettiğimizde hedef olarak doğru. Zaten Türkiye’nin son 30 yıldaki hedefi buydu. Ama bunun yapılabilmesi için derslik sayısın, öğretmen açıklarının kapatılması gibi alt yapının hızla oluşturulması gerekiyor. Laflarla gerçekler birbiriyle örtüşmüyor. Bırakın tam gün eğitimi büyük kentlerin varoşlarında sınıf mevcutları 70’leri bulunuyor. Bakanlık bu gerçekleri hızla çözmeli ve şu anki öğretmen ihtiyacını karşılayacak atamayı yapmalı, okullara yeterli donanımı sağlamalı. Uzak hedefleri göstererek mevcut sorunlar çözülmüyor. Önce mevcut sorunlar çözülüp elbetteki hedefler uzun vadede yapılabilir. Ama bugünkü yapılan açıklama eğitimin içinde bulunduğu sorunlara bakıldığında gerçekçi görünmüyor.”

DEMİR: SINIF MEVCUDU SAYISI 100’E YAKLAŞIR

Tüm gün eğitim sistemini sozcu.com.tr’ye değerlendiren Eski Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, bunun öncelikli doğru bir yöntem olduğunun altını çizdi. Türkiye’nin artık normal eğitime geçmesi gerektiğini belirten Demir, “Türkiye’nin ikili eğitimden kurtulması lazım” dedi.

Başbakan’ın tekli eğitim sistemine geçeceği açıklamasını “Halkın duygularını okşamak olsa gerek” şeklinde değerlendiren Demir, şöyle konuştu: “Çünkü şu anda bile öğrenci sayıları oldukça yüksek. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi bizzat büyük illerde öğrenci sayıları 50’ye kadar yaklaşıyor. İkili eğitimde bile 50’ye yaklaşan bu sınıfları nasıl tekliye dönüştürecekler? Sınıf mevcutlarının sayısı tüm Türkiye’de 100’e yaklaşır.”

YATIRIMLARA AYRILAN PAY DÜŞÜK, İNANDIRICI DEĞİL

Tekli sisteme geçişi çok da inandırıcı bulmadığını kaydeden Demir, “Binlerce derslik, öğretmen açığı varken, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden yatırımlara ayrılan pay yüzde 20’lerden yüzde 7’lere düşmüşken, okul yapımı sadece hayırsever yurttaşların sırtına yüklenmişken, bu açıklamayı çok da inandırıcı bulmuyorum” diye konuştu.

Bununla birlikte sosyal devletin öğrencilere öğle yemeğini vermesi, okullara ücretsiz taşıması gerektiğini ifade eden Demir, şöyle devam etti: “Çocukların yakında gidebileceği okul kalmadı. Çünkü okulların büyük çoğunluğu imam hatip ortaokulu ya da lisesi yapıldı. Bu nedenle çocuklar uzak okullara gidiyorlar. Çocukların servis ve yemek ücretlerinin devlet tarafından ödenmesini gerektiğini düşünüyorum. Ancak son 14 yıllık sürede özel okul ve özel okula giden öğrenci sayısı çığ gibi büyüdü. Bu nedenle yapılan açıklamaların kamuoyunun gönlünü hoş tutmaya yönelik bir söz olduğunu düşünüyorum.”

OKULLARIN YÜZDE 31’İNDE BİRLEŞTİRİLMİŞ SINIFLI EĞİTİM YAPILIYOR

MEB bilgi edinme sisteminden elde edilen bilgilere göre, hala ülke genelindeki okulların yüzde 31,41'inde birleştirilmiş sınıflı eğitim yapılıyor. Sanıldığı gibi birleştirilmiş sınıflı eğitim sadece Doğu ve Güney Doğu da değil ülkenin en gelişmiş kentlerinde de yapılıyor.

Örneğin; Ankara da 64, İstanbul da 25, İzmir de 115, Balıkesir de 123, Samsun da 262, Şanlıurfa da 558, Mardin de 270, Van da 297 Yozgat ta 103, Ağrı da 306, Adıyaman da 276 okulda birleştirilmiş sınıflı eğitim yapılıyor.

YÜZBİNLERCE ÖĞRENCİ OKULA GİTMİYOR

644 bin 448 öğrenci okula gitmiyor. 2014-2015 eğitim öğretim yılında, ilkokullarda 193 bin 289, ortaokullarda 293 bin 813, liselerde 157 bin 346 toplamda 644 bin 448 zorunlu eğitim kapsamında okullarda olması gereken öğrenci 41 gün ve üzeri olarak sürekli devamsız durumda bulunuyor. 2014-2015 yılında sürekli devamsız öğrencilerin sayısı 2013-2014 eğitim öğretim yılına göre yüzde 225 oranında arttı.

507 bin 525 öğrenci çağ nüfusunda olmasına rağmen açık liselere gidiyor. Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre zorunlu eğitim çağında olmasına rağmen 299 bin 727 erkek, 207 bin 798 kız öğrenci Açık Liselere kayıt yaptırdı.

BİNLERCE OKUL AYNI BİNADA

7 bin 955 okul aynı binada. AKP tarafından “Farklı yaş gruplarının aynı binada eğitim görmesi” 4+4+4 olarak bilinen 6287 sayılı kanunun gerekçesi olarak gösterilmişti. 4+4+4 modeli 4 yıldır uygulanırken ülke genelindeki ilk ve ortaokulların yüzde 24,91'inin aynı binada eğitim yapıyor olması, 4+4+4'ün ‘AKP için’ en önemli gerekçesini çürüttüğü belirtiliyor. Sözcü

tan gün eğitim ikli eğitim öğleci sabahçı öğlenci

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İnce, Erdoğan'ın 3600 Ek gösterge vaadine ''şimdi yap ne bekliyorsun!'' dedi
İnce, Erdoğan'ın 3600 Ek gösterge vaadine ''şimdi yap ne bekliyorsun!'' dedi
Erdoğan da Öğretmenlere 3600 ek gösterge sözü verdi
Erdoğan da Öğretmenlere 3600 ek gösterge sözü verdi