Özel okul öğretmenlerine de eğitime hazırlık ödenecek


Özel okul öğretmenlerine de eğitime hazırlık ödenecek

MEB, 2016-2017 Eğitim Öğretim yılından itibaren özel okullarda görev yapan öğretmenlere de öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenmesi için ilgili okullara resmi yazı gönderdi.

Özel okul öğretmenlerine de eğitime hazırlık ödenecek
Özel okul öğretmenlerine de eğitime hazırlık ödenecek

Yukarıdaki yazıya göre 2016-2017 Eğitim Öğretim yılından itibaren özel okullarda görev yapan öğretmenlere de öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenecek.

 

Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği, 657 sayılı Kanunun ek 32. maddesine göre ödenmektedir. Bu madde şu şekildedir:

 

"Ek Madde 32 - Eğitim ve öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup; fiilen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil (...) her öğretim yılında bir defaya mahsus olmak üzere veöğretim yılının başladığı ay içinde Milli Eğitim Bakanı tarafından belirlenecek tarihte Bakanlar Kurulunca belirlenecek miktarda, öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenir. Bu ödenek damga vergisi hariç diğer vergi ve kesintilere tabi tutulmaz."

Diğer taraftan, toplu sözleşme ile, ödenecek olan hazırlık ödeneği miktarı 2016 yılı için 1000 lira olarak belirlenmiştir. Ve Milli Eğitim Bakanı tarafından, 5 Eylül'den itibaren 1000 liraların öğretmenlerin hesabına yatırılmasını istemiştir.

Öğretim yılına hazırlık ödeneği, Eylül'de işe başlayan ile Ekim'de başlayan farklı farklı miktarda verilmektedir. Bu ödeme farklılığı ise 2016 yılı Bütçe Kanununun (K) Cetvelinin "IV-Diğer Ödemeler Kısmının" 3. maddesinden kaynaklanmaktadır. Bu madde şu şekildedir:

"3- 657 sayılı Kanunun ek 32 nci maddesi uyarınca verilecek öğretim yılına hazırlık ödeneği; öğretim yılının başladığı aydan sonra ve birinci dönem ders yılının sonundan önce göreve başlayanlara %75'i, birinci dönem ders yılından sonra ve ikinci dönem ders yılının sona ermesinden önce göreve başlayanlara ise %50'si oranında yapılır."

2015-2016 eğitim öğretim dönemi, 19 Eylül'de başlamıştır. Bu nedenle Eylül ayında göreve başlayan öğretmen, hazırlık ödeneğini tam alacaktır. Ekim'de başlayacak olan ise yüzde 25 eksik alacaktır. Şubat ayında atanan aday öğretmenler ise yüzde 50 eksik alacaktır.

Eylül ayında göreve başlayan öğretmenlere 1000 TL eğitim-öğretime hazırlık ödeneği verilecektir.

Eylülden sonra göreve başlayan öğretmenlere 750 TL eğitim-öğretime hazırlık ödeneği verilecektir.

Şubat ayında göreve başlayan öğretmenlere 500 TL eğitim-öğretime hazırlık ödeneği verilecektir.

Ahmet KANDEMİR -memurlar.ner

özel okul öğretmen hazırlık ödeneği eğitime hazırlık ödeneği kırtasiye parası ödeme 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
TARIK     2016-10-04 TAKİBİNİN DE SIKI BİR ŞEKİLDE YAPILMASI GEREKLİ.BANKAYA YATIRILIP AÇIKLAMAYA DA EĞİTİM ÖDENEĞİ YAZILMASI GEREKİYOR.YETKİLİLERİN TAKİBİNİ RİCA EDİYORUZ. MAALESEF ÖZEL OKULLAR BİR KILIFINI BULUR.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlık İl İçi ve İller Arası Yer Değiştirmelerde değişiklik yaptı
Bakanlık İl İçi ve İller Arası Yer Değiştirmelerde değişiklik yaptı
2018 Yılı İl İçi İhtiyaç Listesini Açıklayan İller (72 İl açıkladı)
2018 Yılı İl İçi İhtiyaç Listesini Açıklayan İller (72 İl açıkladı)