Canan öğretmen, öğrencilerine işaret dilini öğretti


Canan öğretmen, öğrencilerine işaret dilini öğretti

Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi’nde ilkokul öğretmeni Canan Kan, öğrencilerine gönüllü olarak işitme engelli çocuklarla iletişim kurabilmeleri için işaret dilini öğretmeye başladı. Öğretmen Kan, amacının duyan çocuklar ile duymayanların kaynaşmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Canan öğretmen, öğrencilerine işaret dilini öğretti
Canan öğretmen, öğrencilerine işaret dilini öğretti

Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi'ndeki Yunus Emre İlkokulu 4/F şubesinin sınıf öğretmeni 40 yaşındaki Canan Kan, kendi sınıfındaki müzik ve serbest etkinlik derslerinde öğrencilerine işaret dilini öğretti. Yaklaşık 1 yılda öğrenciler işaret dilini tamamen öğrenirken, Edirne'deki işitme engelli öğrencilerin okullarını ziyaret ederek onlarla iletişim kurmaya başladı. İşaret dilini öğrenmenin çocukların parmak ve kelime öğrenme becerilerini de arttırdığını ve işaret dilinin artık ilkokul seviyesinden itibaren zorunlu ders olarak verilmesi gerektiğini anlatan öğretmen Canan Kan, öğrencilerinin ailelerinin de bu konuda büyük desteğini aldığını söyledi.

isaret dili canan öğretmen guncelegitim.com
 

İşaret dilini Halk Eğitim Merkezleri'ndeki kurslardan öğrendiğini belirten Canan Can, işitme engelli olan çocukluk arkadaşıyla iletişim kuramadığı için çok üzüldüğünü ve öğrendikten sonra öğrencilerine de aktarmak için gönüllü olduğunu ifade etti. Amacının duyan çocuklar ile duymayanlar arasında bir kaynaşma sağlamak olduğunu anlatan öğretmen Kan, “Bir öğretmen olarak benim amacım duyan çocuklarla duymayan çocukları bir araya getirmek ve onların sessiz dünyalarına arkadaş olmak, ses olmak. Bu yüzden yaz tatilinde aldığım işaret dili eğitimini çocuklarımla birleştirerek, onlara öğrettim. İşitme engelli çocukları ziyaretlere gittik, onlarla işaret dilini konuşarak iletişime geçtik. Onlar bizim okulumuza geldiler. Hep birlikte oyunlar oynadık, yemekler yedik. Çünkü işitme engelli çocukların dünyasında sadece sağırlar ve dilsizler var. Biz böyle olmasını istemiyoruz. Biz aramızdaki engelleri kaldırıp işitme engelli çocuklarla beraber hayatı paylaşmak istiyoruz. Hep beraber bu dünyada el ele engelleri kaldırarak biz de varız demek istiyoruz” şeklinde konuştu.

SOSYAL MEDYADA GRUP AÇTI

Sosyal paylaşım sitelerinde ‘duymayan kalmasın' başlığı ile gruplar açtığını ve çok güzel tepkiler aldığını belirten Kan, çocukların gelişimleri içinde işaret dilinin çok önemli olduğunu da sözlerine ekledi. İşaret dilini öğrenen çocuklardan Kerim Gökçe, işitme engelli arkadaşlarıyla artık rahatlıkla anlaşabilir hale geldiği için çok mutlu olduğunu söyleyerek, “Biz öğretmenimizin sayesinde işaret dilini öğrendik ve diğer çocukların da bu işaret dilini öğrenmesini istiyoruz. Onların dilini anlamıyorduk ancak şimdi engelleri kaldırdık, onlarla anlaşabiliyoruz, oyun oynayabiliyoruz onlarla herkes arkadaş olsun” diye konuştu. DHA

Canan öğretmen işaret dili Canan Kan ilkokul öğretmeni Tekirdağ Çorlu öğrencilerine işaret dilini öğretti

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Özge     2016-10-02 En büyük ahlaksızlar ahlak maskesi takıp kadın gördüğünde başka yerlerine bakanlardır. Biz kimlerin ahlak edebiyatı yapıp ölüye bile neler yaptığını, dini eğitim vereceğiz diye çocuklara neler yaptıklarını çok iyi biliyoruz. Ama sizi besliyorlar, sizin gibiler git gide çoğalıyor maalesef...
Millet Eğilmez     2016-10-01 Çocuklara işaret dilini öğretmeden önce ahlaki değerleri kendisi öğrensin ve öğretsin.Mini etek ile öğrenci karşısına çıkmak nedir bunu neden haber yapmıyorsunuz?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YSK Başkanı Sadi Güven'in Seçim Sonucu Açıklaması
YSK Başkanı Sadi Güven'in Seçim Sonucu Açıklaması
Son Durum: Cumhurbaşkanı Adaylarının Aldığı Oy Oranları
Son Durum: Cumhurbaşkanı Adaylarının Aldığı Oy Oranları