Başarılı sınıf yönetiminin temelleri

Sınıf Yönetimi, öğretmen ve öğrencilerin çalışma engellerinin en aza indirilmesi, öğretim zamanının uygun kullanılması ve öğrencilerin derse etkin katılımının sağlanması olarak da tanımlanır.

Başarılı sınıf yönetiminin temelleri

Sınıf yönetiminin temellerinden kısaca bahsedecek olursak;

Planlı Çalışma

Yapılacak çalışma planıyla sınıf içinde oluşacak karmaşıklıklar önlenebilir ve öğretmen sınıftaki zamanını daha etkili kullanabilir. Planlı çalışmada, ihtiyaç duyulan materyaller zamanında sağlanır, öğretme-öğrenme sürecinde öğrencilerin neyi, nasıl, ne zaman, ne kadar yapacakları belli olur. Öğretmen nasihat eden kişi olmaktan çok planı üzerinde yoğunlaşır.

Akıcı Etkinlik

Öğrencilere hiçbir şey yapmadan geçirebilecekleri birkaç dakika bile süre tanınmamalıdır. Örneğin; sınıfa girer girmez tepegözle bir matematik problemi tanıtan bir öğretmen, öğrencilere susun, derse başlıyoruz gibi uyarılarda bulunmak zorunda kalmayacaktır.

Tutarlılık

Öğrenci göstermesi istenilen davranışlar konusunda öğretmenin tutarlı olduğunu bilirse öğretmenin disiplin sağlama şansı daha fazla olur. Tutarlılık, sınıf ve okul kurallarının uygulanmasında çok önemlidir.

Öğretmen Kontrolü

Sınıfta neler olduğunun farkında olmak, önlemek için oldukça önemlidir. Dikkatli bir öğretmen, yardıma ihtiyacı olan öğrencileri fark edip onlara yardım eder ve öğrenci davranışlarını yapıcı şeylere yönlendirip istenmeyen durumların ortaya çıkmasını engeller.

İyi kontrolün göstergeleri şunlardır:

    Yalnızca yakındaki öğrencilere değil, sınıftaki tüm öğrencilere bakmak
    Sınıf çalışması sırasında sınıfı dolaşmak ve her bir öğrencinin ilerleyişini kontrol etmek
    Öğrencilere kısa yardımlarda bulunmak
    Öğrencilerle göz teması kurmak

Kural Belirleme

Sınıf içinde istenmeyen davranışları önleyici en önemli tedbir kurallar oluşturmaktır. Uzun uzun öğütler vermek, nasihat etmek, öğrencileri suçlu hissettirmek öğrenciler arasında kızgınlık ve düşmanlık duygularını güçlendirir. Öğretmen basitçe ve nazikçe kuralı ve bozulduğunda doğuracağı sonuçları açıklamalıdır. Öğretmen öğrencilere kurallara neden ihtiyaç duyulduğunu bir tartışma ortamı içinde anlatmalıdır. İhtiyaç kalmayan bir kural gerektiğinde atılmalı ya da değiştirilmelidir. Öğrencilere kuralları kendilerinin oluşturmaları için fırsatlar tanınmalıdır. Öğrenciler oluşturdukları kuralları sahiplenirler, uygularlar ve ihlal edildiğinde kendilerine uyarıda bulunurlar. Genel ve kesin kurallar bir liste halinde belirtilebilir.

Sınıf kurallarını belirlerken dikkat edilmesi gereken noktalar:

    Sınıf kuralları okul kuralları ile uyumlu olmalıdır.
    Kurallar öğrencilerle birlikte belirlenmelidir.
    Sınıfta beklenen olumlu davranışlar tanımlanmalı, olumlu ifadelerle kural cümlesi haline getirilmelidir.
    Kurallar önemli davranışları kapsamalıdır.
    Kural sayısı az olmalıdır. İdeal kural sayısı 4-6 arasındır.
    Kural ifadeleri, kısa ve açık olmalıdır.
    Kurallar gözlenebilir davranışları belirtmelidir.
    Kurallara uyma ya da uymama davranışının sonucu belirlenmelidir.

Burada bahsettiğimiz temel kurallara uyarsak başarılı bir sınıf yönetimi için ihtiyacımız olan disiplini sağlamış oluruz.

Lütfi KARAGÖZ - blog.classloom.com

sınıf yönetimi ders işleme etkili ders anlatımı öğretmen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrenci ve veli öğretmene not verecek
Öğrenci ve veli öğretmene not verecek
28 Ekim Cuma okullar yarım gün mü?
28 Ekim Cuma okullar yarım gün mü?