Okullara 'OHAL' önlemleri uyarısı


Okullara 'OHAL' önlemleri uyarısı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), FETÖ darbe girişimiyle birlikte başta okullar olmak üzere tüm birimlerinde güvenlik tedbirlerinin olağanüstü seviyeye çıkarılmasını istedi.

Okullara  'OHAL' önlemleri uyarısı
Okullara  'OHAL' önlemleri uyarısı

Lütfi ERDOĞAN / ANKARA

Konuyla ilgili illere “Emniyet ve Güvenlik Tedbirleri” konulu bir genelge gönderen MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, yeni eğitimöğretim yılıyla birlikte okullarda alınacak yeni tedbirleri açıkladı. Buna göre mesai saatleri dışında öğretmenler okul binasına izinle girebilecek. Okula tamire gelen tesisatçının alet çantası aranacak ve tamirciye okuldan bir personel eşlik edecek. Güvenlik önlemlerinin okullardan belge sızdırmayı önlemeye yönelik olduğu belirtildi.
 
 TERÖR VE SABOTAJ

Genelgede, eğitim alanında gücü kırılan FETÖ/PDY terör örgütü ile bağlantılı cuntacıların, 15 Temmuz’da Türkiye’yi korumak için kendilerine emanet edilen araç, cihaz ve teçhizatı vatandaşa doğrulttuğu ifade edilerek, “Bakanlığımız, okullar ile özel eğitim kurumları ve barınma merkezlerinde üzücü olaylarla karşılaşılmaması için mevzuat esasları doğrultusunda emniyet ve güvenlik tedbirleri aksatılmadan uygulanacaktır” denildi.
 
 PARK YAPILMAYACAK

 Genelgeye göre alınacak bazı önlemler şöyle:
 -Gizli ve gizlilik dereceli birim ve kısımlarda çalışan personel hakkında, “güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması” yapılacak.
 -Okul bahçesine hiçbir surette araç alınmayacak. Öğrenci servis araçlarına ayrılan alan dışında park yapılmayacak.
 -Çalışma saatleri dışında herhangi bir sebeple okula girmek isteyen personel, birim amirlerine veya güvenlikten sorumlu birime önceden bildirecek.
 -Giriş-çıkışlar kayıt altına alınacak.
 -Okula veya herhangi bir bakanlık birimine elektrik, su, havagazı ve kalorifer bakım-onarımı gibi amaçlarla gelen kişilerin tamir takımları, taşıdığı çanta ve torbaları girişte kontrol edilecek.
 -Onarım süresince kontrol amacıyla bu kişilerin yanında refakatçi bir personel olacak.
 -Okul bina ve eklentilerinin etrafı duvar ve tel örgü gibi engellerle çevrilecek.
 -Belirli noktalara güvenlik kulübesi yapılacak.

Haberturk

ohal önlemleri ohal tedbirleri Emniyet ve Güvenlik Tedbirleri meb
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bilişim dersi müfredat programından kaldırıldı
Bilişim dersi müfredat programından kaldırıldı
2018-1 MTSK (Ehliyet) Sınav Görevi Başvuruları Başladı
2018-1 MTSK (Ehliyet) Sınav Görevi Başvuruları Başladı