Veliler için okula dönüş rehberi


Veliler için okula dönüş rehberi

Yaz tatilinin ardından yavaş yavaş yeni eğitim öğretim dönemine yaklaşıyoruz, tatilin sonlanmasına sayılı günler kala öğrenciler ve velilerin en çok merak ettikleri soruların başında okulların ne zaman açılacağı geliyor.

Veliler için okula dönüş rehberi
Veliler için okula dönüş rehberi

Okullar ne zaman açılacak?
 
19 Eylül günü açılacak olan okullar için önceden çıkan 3 Ekim’de açılacak söylentisine Milli Eğitim Bakanlığından yalanlama geldi.
 
Okula başlayacak öğrencilere, veliler nasıl davranmalı?
 
Okula yeniden dönecek öğrencilere ailenin doğru iletişimi şart!
 
Uzmanlar, "okula yeniden dönecek öğrencilere aile desteği şart" diyor. Tatilin verdiği bir hevesle derslerden bir süreliğine kopukluk yaşayan çocuklar ve gençler tekrar ders maratonuna girişte uyum problemleri yaşayabilirler. Ebeveynler bu süreçte çocuklarını hazırlayıcı ve destekleyici olmalılar. 
 
 Anne babaların yeni döneme fazla anlam yüklememesi, beklentilerini çocuğun kaygı derecesini yükseltecek oranda sıralamaması gerektiğinin altı çizilirken, ebeveynlerin çocuklara güven verecek cümleleri kurmalarını öneriliyor. Ailelerin çocuklarının her zaman yanında olduklarını hissettirmelerinin yararlı olacağını bilinirken bu dönemde özellikle küçük yaş gruplarında okula gitmek istemeyen çocuklarla karşılaşmak da mümkün olduğu göz önüne alınmalı.
 
 Ailelerin bu tür durumlarda ‘okulun başlıyor ve sen hala hazır değilsin' türünden sözlerle kendi stres ve kaygılarını çocuğa yansıtmamalı. Öğrencilere, okula gitmek tehdit edici bir durum olarak gösterilmemeli. Bunun yerine okulların açılmasına birkaç gün kala ara ara alıştırma maksatlı hatırlatmalar yapılmalı.
 
Doğru iletişim, motivasyon önemli
 
Ailelere çocuklarının okul hazırlığı için çocuklarıyla birlikte işe koyulmaları tavsiye ediliyor. Çocuğun çalışma masası beraber düzenlenmesi ve onu istekli hale getirip motivasyonunun artırılması, okul ve yeni dönem planları yapılmalıdır. Geçen yıllarda öğrencinin karnesinde zayıf notları da olmuş olabilir. Notunun zayıf olması çocuğun genel anlamda okula karşı tutumlarında olumsuz duygular beslemesine neden olabilir. Bu tür durumlarda ani olumsuz tepkiler vererek çocukta okula karşı korku duygusu oluşturmak zaten yaşadığı başarısızlık duygusunun iyice tetiklenmesine neden olabiliyor. 
 
 Zayıf derslerini başarmasında ona yardım edici, doğru iletişim kuran, ona özgüven veren anne-baba tutumu yeni dönemin daha verimli geçmesine yardımcı olacağı belirtiliyor. Öğrenme çağında çocuğun evden sonra en önemli atmosferin okul olduğunu belirten uzmanlar, bu sebeple ilkokula başlama dönemi çok önemli olduğu kanaatinde. İlkokula başlamaya hazır olmak için gereken fiziksel, çevresel ve zihinsel faktörleri saptamak için uygulanan, psikolojik testlerin bulunduğunu ifade uzmanlar; artık öğrenci adayları ile yapılan birebir görüşmeler ve uygulanan özel testler aracılığıyla gencin okula hazır olup olmadığını değerlendirebiliyor. Çocuğunuzun ilkokula başlaması ya da ana sınıfına devam etmesi arasında kararsız kalmanız durumunda, bir uzmandan yardım almanız çocuğunuzun okula dönüş döneminde oldukça faydalı olacaktır. 

 

okula dönüş veli okul rehber uyum 1. sınıf

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı adaylarının öğretmenlere yönelik seçim vaatlerini derledik
Cumhurbaşkanı adaylarının öğretmenlere yönelik seçim vaatlerini derledik
Bunu yazan okul müdürü: Her ilde pavyon garılarıyla yatan Atatürk...
Bunu yazan okul müdürü: Her ilde pavyon garılarıyla yatan Atatürk...