Adil Kullanım Kotası (AKK) 2018 sonunda kaldırılıyor


Adil Kullanım Kotası (AKK) 2018 sonunda kaldırılıyor

BTK düzenlemesine göre adil kullanım kotası aşıldıktan sonra internete erişim hızı şimdiye göre yüzde 50 artacak. Gece 2 ile sabah 8 arası kullanım kotaya dahil olmayacak

Adil Kullanım Kotası (AKK) 2018 sonunda kaldırılıyor
Adil Kullanım Kotası (AKK) 2018 sonunda kaldırılıyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), internet kullanımı belli bir seviyeye geldikten sonra hızın düşmesine neden olan “adil kullanım kotası” uygulamasına yönelik şikâyetleri ortadan kaldıracak önemli bir adım attı. Kurum tarafından hazırlanan taslağa göre, adil kullanım kotasına ulaşılmasından sonra veri indirme hızı mobil şebekede en az 128 Kbps olacak. Sabit geniş bantlarda adil kullanım kotası sonrası erişim hızı şu ankine göre yüzde 50 oranında artırılacak. Gece saat 02:00-08.00 arasındaki kullanım, adil kullanım kotasına dahil edilmeyecek. Vatandaş, adil kullanım kotasına geldiğinde bilgilendirilecek. 2018’de de uygulama tamamen kalkacak.
 
‘KOTAYA GELDİN’ MESAJI
 
BTK’nın taslak çalışmasına göre, artık abonelere adil kullanım kotası seviyesi ile adil kullanım kotası sonrasındaki erişim hızı konusunda bilgi verilecek. Kotanın yüzde 80’ine ve yüzde 100’üne ulaşıldığında ve adil kullanım kotası aşıldığında, erişim hızı hakkında ücretsiz olarak kısa mesaj (SMS) atılacak. Sabit telefon, uydu, kablo TV gibi işletmecilerde, SMS hizmeti verilecek abonenin telefon numarası bulunmuyorsa, uyarı, e-posta, akıllı çubuk, sesli yanıt sistemi gibi yöntemlerle iletilecek. Mesajlarda “son X dakikalık-saatlik kullanımlar dahil olmayabilir” uyarısı da yer alacak. Böylece, mesajın güncellik durumu görülecek. Abone istemiyorsa, mesaj almayacak.
 
HIZ BELLİ DÜZEYİN ALTINA İNMEYECEK
 
Son yıllarda internet veri trafik hacmi ve yüksek veri tüketimine neden olan video içerikler ciddi biçimde arttı. İnternet kullanım alışkanlıklarındaki değişime karşın, “limitsiz/sınırsız” ibareleri ile satılan paketlerde adil kullanım kotası olması nedeniyle BTK’ya çok sayıda şikâyet iletiliyor. Kurum, adil kullanım kotası sonrası internet hızlarının aboneleri çileden çıkaracak düzeyde düşmesini önleyecek bir çalışma yaptı.
 
2 AYLIK GÖRÜŞ ALINACAK
 
Halen sabit genişbant internet hizmetlerinde çoğunlukla adil kullanım kotası sonrası erişim hızları 3 Mbps ile sınırlandırılırken, mobil genişbant erişiminde işletmeciler farklı erişim hızları uyguluyor. BTK’nın söz konusu düzenlemesi, 2 aylık görüş alma aşamasının ardından son şekli verildikten sonra yayımlanacak

akk kalkıyor adil kullanım kotası AKK 2018 sonunda kaldırılıyor btk akk akk'ye hayır

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlık İl İçi ve İller Arası Yer Değiştirmelerde değişiklik yaptı
Bakanlık İl İçi ve İller Arası Yer Değiştirmelerde değişiklik yaptı
2018 Yılı İl İçi İhtiyaç Listesini Açıklayan İller (72 İl açıkladı)
2018 Yılı İl İçi İhtiyaç Listesini Açıklayan İller (72 İl açıkladı)