Başbakan Yıldırım: OHAL süresi uzayabilir


Başbakan Yıldırım: OHAL süresi uzayabilir

Başbakan Binali Yıldırım, Habertürk-Show Tv-Bloomberg HT ortak yayında Alican Türkoğlu ve Cüneyt Başaran'ın sorularını yanıtladı

Başbakan Yıldırım: OHAL süresi uzayabilir
Başbakan Yıldırım: OHAL süresi uzayabilir

Başbakan Binali Yıldırım, Habertürk-Show Tv-Bloomberg HT ortak yayında Alican Türkoğlu ve Cüneyt Başaran'ın sorularını yanıtlıyor.
 
Başbakan Yıldırım'ın açıklamaları:
 
"YENİKAPI RUHU DİYE BİR YENİ SÜREÇ BAŞLADI"
 
"Bizim gücümüzü, Türkiye'nin büyümesine, gelişmesine, milletimizin birbiriyle kucaklaşmasına ayırmamız lazım. Ana konular başta olmak üzere ülke menfaatini ilgilendiren her alanda biz iktidar partisi olarak muhalefetle iş birliğini sürdürmeye kararlıyız. Bunun Türkiye'nin geleceği olduğunu biliyoruz. Vatandaşlar da memnunlar. Darbe konusunda kafaları karışanlar, bir şey gördüler. Bu darbe Recep Tayyip Erdoğan biraz daha konumunu güçlendirmek istediğindne tezgahladı diyenler oldu. bunu da ona söyleten FETÖ'nün başı. Bunu ciddiye alıp telaffuz edenler oldu. Ama ne oldu? Milleti gördüler. Millet kenetlendi O gün meydanlarda MHP'lisi de vardı, CHP'lisi de vardı, başka partiler de vardı. Herkes bir oldu. Siyasi ayrışmayı, çatışmayı kenara bıraktık. Bu Yenikapı'ya kadar taşındı. Yenikapı ruhu diye yeni bir süreç başladı. Bu süreç birlik, beraberlik, ülkeye ve bayrağıa sahip çıkma, ülke düşmanlarına karşı tavır alma. Bu operasyonu yapıyorsa birlik ve beraberlik sayesinde yapıyoruz. MHP destekliyorum diyor. Bir de not veriyor. Bu operasyonlar iyi güzel de DAEŞ'e yoğunlaşırken PKK'yı ihmal etmeyin. Bunun için teşekkür ediyoruz. CHP aslında destekliyor."
 
"BÖYLE BİR ÜLKEYİ HEPİMİZ ARZU EDİYORUZ"
 
"Gençlerimize daha güzel bir ülke bırakmamız lazım. Bugün biz sorumluluk mevkiisindeyiz, yarın başkası olacak. Onlara bırakacağımız Türkiye daha iyi bir ülke olması lazım. Terörü konuşmayan, kişi başı milli gelirini üst gelir seviyesine taşımış olacak, işsizliği azaltmış olacak, bölge ülkeler üzerindeki itibarı artmış olacak, AB'ye girmiş olacak. Böyle bir Türkiye hepimizin arzu ettiği Türkiye değil mi?"
 
"DOĞU VE GÜNEYDOĞU'DA YENİDEN YAPILANMA SÜRECİNİ BAŞLATTIK"
 
"Güneydoğu'da kırsal operasyonlar devam ederken Bakanlar Kurulu'nda bir karar aldık. Doğu ve Güneydoğu'da yeniden yapılanma sürecini başlattık. Ciddi anlamda destekler ve yatırımlar yapılacak. Önümüzdeki bir iki hafta içinde yatırımların temeli atılacak. Bölgede uygulanacak yeni iş sahaları oluşturmaya yönelik çalışmalar olacak. 3 ve 5 yıllık programlar hazırladık. Ayrıca bir de sosyal yönü var bu işin. Sosyal yönüyle ilgili çalışmalarımız da şu an da bütün hızıyla devam ediyor. 20'den fazla il faydalanacak. Amacımız bölgedeki bazı illerin etrafında diğer illerin kümelenmesi ve cazibe merkezi haline gelmesi"
 
"FETÖ'YÜ TİTİZ BİR ÇALIŞMAYLA AYIKLAYACAĞIZ"
 
"Bugünden yarına çözülecek bir konu olmadığını bilmesi lazım. Örgüt kapalı kutu. Saydam değil dedi. Bir takım teknolojik altyapı kurmuşlar. Hiç tahmin etmediğiniz akla hayale gelmeyen yöntemler kullanıyorlar. Suçluyu suçsuzu birbirinden ayırmak için çok titiz bir çalışma gerekiyor. Bu sadece memur tarafında değil, yargıda da aynı şey var, orduda da, poliste de, bakanlıklarda, yerel yönetimlerde hatta iş aleminde. Bütün alanları, üniversiteler de buna dahil sızmışlar. Kılcal damarlara kadar girmişler. Bunları titiz bir çalışmayla ayıklayacağız. Zor ve zahmetli bir iş. Yanlış yapma lüksümüz yok. İnsanların mağdur edilme lüksümüz yok. Zaman alıyor ama üstesinden geleceğiz"
 
"FETÖ VE PKK BAŞIMIZA BELA OLMAMASI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER VAR"
 
OHAL'i vatandaşa ilan etmedik, kendimize ilan ettik. Vatandaş işine gücüne baksın. Ekonomi canlanmaya devam etsin. Fransa'dan örnek vereyim. Bir terör olayı oldu OHAL ilan ettiler, 3 kere uzattılar. En son 6 ay daha uzattılar. Bizim ülkemizi yok etmeye çalıştılar. Dolayısıyla aradan geçmiş 1 ay, OHAL uzayacak mı, uzamayacak mı. Dur bakalım. Şu 3 ayı değerlendirelim. OHAL'de ne yapıyoruz? Vatandaşın işine mi müdahale ediyoruz? Her şey eskisi gibi. İlk günden itibaren. Bu FETÖ ve bölücü terör örgütünün Türkiye'nin başına bela olmaması için yapılması gerekenler var. Bu ve buna benzer düzenlemeler var. Bu düzenlemeler de öyle biz yaptık oldu mantığı ile yapılmıyor. Bunlar aynı zamanda çıkar çıkmaz meclise gönderiliyor. Meclis bunları görüşecek, hatta başladı ara verdi. Ekim'de devam edecek. Hepsi meclis onayından geçecek. Yapılan iş, sadece zamanı etkin kullanmak. Onun dışında normal parlamento çalışmalarındna farklı bir şey bahsetmiyoruz.
 
 HABERTÜRK

ohal süresi ohal ne zaman bitecek Başbakan

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlık İl İçi ve İller Arası Yer Değiştirmelerde değişiklik yaptı
Bakanlık İl İçi ve İller Arası Yer Değiştirmelerde değişiklik yaptı
2018 Yılı İl İçi İhtiyaç Listesini Açıklayan İller (72 İl açıkladı)
2018 Yılı İl İçi İhtiyaç Listesini Açıklayan İller (72 İl açıkladı)