Özel okul kaydında o uygulama kalktı


Özel okul kaydında o uygulama kalktı

Öğrenci kayıt sözleşmelerinde yer alan Öğrenci başına 300 lira olan o uygulama kalktı

Özel okul kaydında o uygulama kalktı
Özel okul kaydında o uygulama kalktı

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan özel okullarda eğitim gören öğrencilerin velilerine destek. Bakanlık öğrenci kayıt sözleşmelerinde yer alan damga vergisinden vazgeçildi. Öğrenci başına 300 lira olduğu belirtilen damga vergisi, özel okullarda okuyan 1 milyon 100 bin öğrenciden alındığında toplamda 300 milyon lira ek yük getirmiş olacaktı. Veliler böylece toplamda 300 milyonluk olan bu ödemeyi yapmayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı özel okullarda öğrenci okutan velilere önemli bir destek sağladı. Öğrenci kayıt sözleşmelerine ilişkin damga vergisinden vazgeçildi. Vazgeçilen damga vergisi tutarı 330 milyon lirayı buluyor. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü'nün 4 Ocak 2016 tarihinde yayımladığı genelge ile özel okullar ile veliler arasında tek tip sözleşme imzalanması zorunlu hale getirilmişti. Bu genelge öncesinde ise, özel okullar kendilerine ait özel hükümleri bulunan sözleşmeleri yapabiliyorlardı. Böylece genelge ile getirilen tek tip sözleşme hem özel okullara hem de velileri ilave damga vergisi yükü getirmişti.
 
 Binde 9,48 damga vergisi var
 
 Damga Vergisi Kanunu'na ekli bulunan ve damga vergisinden istisna tutulan kağıtların düzenlendiği (2) sayılı Tablo'da, özel okullar ile öğrenciler veya velileri arasında düzenlenecek bu tür sözleşmelerin damga vergisinden istisna tutulmasını öngören bir düzenleme yer alıyor. Bu durumda da hem okul hem de öğrenci tarafından ayrı ayrı ödenecek olan damga vergisinin, yıllık okul ücretinin yaklaşık yüzde 2'si oranında ek vergi maliyeti getirmişti. Bu kapsamda eğitim ve yemek ücreti 15 bin lira olan bir okulda okul ve veli binde 9.48 oranında damga vergisi ödeyeceğine dikkat çekilirken, bu oranın okul ve velinin her birinin 142.2 lira damga vergisi ödemesini gerektirdiği kaydedildi. Yetkililer, “Ödemeyi veli ve okul için toplam 300 lira kabul edersek ve Türkiye'de özel okullarda 1 milyon 100 bin öğrenci okuduğunu düşünürsek, okullara ve velilere yaklaşık 330 milyon lira ek yük gelecekti” değerlendirmesi yaptı.

özel okul kayıt damga vergisi özel okul kayıt ücreti kayıt parası
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Okullar dönüşümlü eğitime mi hazırlanıyor? Dönüşümlü eğitim nedir?
Okullar dönüşümlü eğitime mi hazırlanıyor? Dönüşümlü eğitim nedir?
Öğretmenlerin Enflasyon Farkı ile Oluşan Temmuz Maaşları
Öğretmenlerin Enflasyon Farkı ile Oluşan Temmuz Maaşları