Bakan’dan trafik cezası müjdesi


Bakan’dan trafik cezası müjdesi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, trafik cezalarının da vergi ve prim boçları yeniden yapılandırma kapsamına alınacağını belirtti. Öte yandan Enerji Bakanı Berat Albayrak dün yaptığı açıklamada doğalgaz fiyatlarına indirim yapılacağını söyledi.

Bakan’dan trafik cezası müjdesi
Bakan’dan trafik cezası müjdesi

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanun Teklifine idari para cezaların affı da girdi. Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu kapsamda Gümrük, SSK ve Maliye Bakanlığı'nın idari para cezalarının yer aldığı düzenlemeye, trafik, askerlik, karayolu taşıma, nüfus, seçim, karayolu geçiş idari para cezalarının da ekleneceğini açıkladı. Böylelikle trafik ve köprülerden kaçak geçişler de kapsama girdi.
 
ÖĞRENCİLERE MÜJDE
 
Teklif komisyonda görüşülmeye başlandı. Bakan Ağbal, vergi dairelerinin tahsil ettiği diğer amme alacaklarını da kapsama almak istediklerini kaydederek, “Kredi yurtlar kurumunun vergi dairelerine intikal ettirilmiş olanları zaten girmiş olacak. Ama daha vergi dairelerin intikal etmemiş, kredi yurtlar kurumunun bursları içinde geçerli olsun istiyoruz. Yine ecri misil alacaklarını da kapsama dahil etmek istiyoruz. Belediyelerin su alacaklarında dahil edelim istiyoruz” ifadesini kullandı.
 
ECZACILARA YÜZDE 4 STOK AFFI
 
Ağbal, uzun zamandır eczacıların kayıtlarda olduğu halde işletmelerinde olmayan ürünlerle ilgili de sorunlarının olduğunu belirterek, “Eczacılar Birliği ile yapılan ortak çalışmada, teknik olarak belli oranda tutarın ödenmesini getirmek istiyoruz. Bu oranın da yüzde 4 olmasını öngörüyoruz. Çünkü Sağlık Bakanlığı'nın eczacılar için getirdiği bir kayıt sistemi var.  O devre girdiğinde zaten kayıt dışılıktan kurtulmuş olacaklar” dedi.
 
İLK ÖDEME KASIM VE ARALIK'TA
 
Bakan, yasa geçtikten sonra ilk ödemenin vergiler açısından Kasım ayında, SSK primlerinin ödenmesi açısından ise Aralık ayında olacağını belirterek, “Böylece mükelleflerin Kasım ve Aralık ayına kadar rahat hareket etmesi sağlanacak” dedi.
 
Bakanın verdiği bilgiye göre, ödenmeyen trafik para cezalarının tutarı 6 milyar lirayı buluyor. Vergi alacakları için kanun kapsamındaki aslının ise 90 milyar lira olurken, SSK prim borcu aslı ise 67 milyar lirayı buluyor. Gümrük vergisinde 325 milyon lira vergi aslı, 935 bin lira para cezası bulunuyor.
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlık İl İçi ve İller Arası Yer Değiştirmelerde değişiklik yaptı
Bakanlık İl İçi ve İller Arası Yer Değiştirmelerde değişiklik yaptı
2018 Yılı İl İçi İhtiyaç Listesini Açıklayan İller (72 İl açıkladı)
2018 Yılı İl İçi İhtiyaç Listesini Açıklayan İller (72 İl açıkladı)