İl il kapatılan FETÖ okulları


İl il kapatılan FETÖ okulları

17 Temmuz'dan bu yana FETÖ'yle ilişkili olduğu için kapatılan okullara dair haberler

İl il kapatılan FETÖ okulları
İl il kapatılan FETÖ okulları

İşte kapatılan hastane, sendika, üniversite, okul ve yurtların tam listesi için TIKLAYINIZ

ANKARA

Ankara'nın Beypazarı ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında 2 özel okul ve 1 öğrenci yurdu mühürlendi, 17 kişi gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, FETÖ/PDY'ye maddi destek sağlandığı ve örgütle bağlantılı olduğu iddiasıyla Samanyolu İlkokul-Ortaokulu, Şefkat Anaokulu ve Özel Said Yavaş Ortaöğretim Erkek Öğrenci Yurdu mühürlendi.

Samanyolu İlkokul-Ortaokulu mütevelli heyetinde yer aldığı belirtilen 17 kişi gözaltına alındı.

Şüphelilerin emniyetteki işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

ANKARA ÇUBUK

Ankara'nın Çubuk ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 3 özel okul mühürlendi.

Alınan bilgiye göre, FETÖ/PDY maddi destek sağladıkları ve örgütle bağlantılı oldukları belirlenen özel eğitim kurumlarına yönelik kaymakamlıkça çalışma başlatıldı.

Bu kapsamda FETÖ'yle bağlantılı olduğu iddia edilen Özel Çubuk Temel Lisesi, Ahmet Doğan İlkokulu ve Ortaokulu ile Özel Çubuk Kayı Temel Lisesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ve polis nezaretinde zabıta ekiplerince mühürlendi.

MUĞLA

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Bodrum ilçesindeki bir özel okul mühürlendi, 10 kişi gözaltına alındı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından darbe girişimine yönelik soruşturma kapsamında, Merter Koleji ve Bodrum Sanayici ve İş Adamları Derneğinde (BOSİAD) arama yapıldı.

"FETÖ/PDY'ye silahlı terör örgütüne finansal kaynak sağlamak suretiyle üye olmak" suçundan sürdürülen soruşturmada Ceyhun Üstünel, Mustafa Er, Osman Sargın, Ömer Faruk Hoşdoğdu, Ali Özçelik, Ali Pekdemir, Hakan Akçaalan, Kadir Kurt, Mustafa Acar, Sait Önen gözaltına alındı.

Bu kişilere ait bilgisayarlara da el konulurken, Özel Merter Koleji mühürlendi.

Mühürleme işlemi yapıldığı sırada eşyalarını okuldan çıkarttıkları gözlenen öğretmenler, gazetecilerin görüntü almalarına tepki gösterdi, cep telefonu kameralarıyla gazetecileri görüntülemeye çalıştı.

İZMİR

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili, İzmir'de başlatılan soruşturmalar kapsamında binden fazla Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) çalışanının açığa alındığı öğrenildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ve İzmir Valiliği'nce soruşturma başlatıldı.

Devam eden soruşturma kapsamında şu ana kadar il ve ilçelerde görevli, aralarında şube müdürü, okul müdürü, okul müdür yardımcılarının da bulunduğu binden fazla çalışan açığa alındı.

Ayrıca, FETÖ ile bağlantılı olduğu belirlenen 31 okul ile aralarında yurt ve etüt merkezlerinin bulunduğu 58 kurum kapatıldı. Bu kurumlarda çalışan öğretmenlerin de lisansları iptal edildi.

Kapatılan kurumların bağlı olduğu şirketlere kayyum atandı.

BURDUR

Burdur'da FETÖ/PDY'ye yakınlığıyla bilinen bir özel okul, 4 pansiyon ve bir dershane mühürlendi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, Atatürk Mahallesi Tefenni yolunda bulunan Özel Alpaslan Ali Can İlkokulu, Ortaokulu ve Anadolu Lisesini "okul kira sözleşmesinin iki yıldır yenilenmemesi" nedeniyle mühürledi.

Okullarda eğitim gören yaklaşık 220 öğrencinin yeni ders yılında başka okullara kayıt yaptıracakları öğrenildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri daha sonra kent merkezinde faaliyet gösteren 4 öğrenci pansiyonunu, mülk sahipleri tarafından Türkiye Diyanet Vakfına bağışlanmasına rağmen işletmecileri tarafından boşaltılmadığı gerekçesiyle kapattı.

KIRIKKALE

- Kırıkkale'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyon kapsamında Özel Kızılırmak Ortaokulu, öngörülen taahhütleri yerine tam getirmediği gerekçesiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğüne devredildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 5084 sayılı kanunun 5. maddesinin uygulamasına ilişkin yatırım teşvik programı kapsamında, okul yaptırmak için yatırımda öngörülen taahhütlerin eksik yerine getirildiği iddiasıyla Kızılırmak Ortaokulu'na Milli Emlak Müdürlüğü tarafından el konuldu.

Okul daha sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine devredildi.

İşlemler sırasında polis ekipleri de okulda önlem aldı.

ŞANLIURFA

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında Şanlıurfa'da 512 milli eğitim personeli açığa alındı.

Alınan bilgiye göre, FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili kent genelinde yürütülen soruşturmalar kapsamında bazı kurumlarda açığa alınmalar sürüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar çerçevesinde, Şanlıurfa kent merkezi ile ilçelerde görevli ve aralarında öğretmen, memur ile usta öğreticilerin de bulunduğu 512 milli eğitim personeli görevinden uzaklaştırıldı, 3 özel okul da kapatıldı.

HATAY

Hatay Valiliğince kentteki bazı özel okul, etüt merkezi, yurt ve kurumlarda, kurumlara ait resmi evrakların yakılarak imha edildiği bilgisi üzerine, ilgili binalara giriş çıkışlar yasaklandı, buraların faaliyeti durduruldu.

Valilikten yapılan açıklamada, "İlimizde faaliyette bulunan bazı özel okul, etüt merkezi, yurt ve diğer tüm kurumlarda, kurumlara ait resmi evrakların yakılarak imha edildiği bilgisi üzerine, ilerleyen zamanlarda yapılacak adli ve idari işlemlerin olumsuz etkilenmesi, delillerin karartılması vb. gibi olumsuzlukların önlenebilmesi maksadıyla ilgili binalara giriş-çıkışlar, öğrenci kayıtları gibi faaliyetler, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu Hükümleri çerçevesinde durdurulmuştur." ifadesine yer verildi.

Hatay, İskenderun ve bazı ilçelerde faaliyeti durdurulan 21 kurum arasında, 2 lise, 5 ortaokul, 4 ilkokul, bir anaokulu, 6 yurt, bir özel etüt eğitim merkezi ve iki özel kurs da bulunuyor.

ERZİNCAN

Alınan bilgiye göre, Milli Eğitim Bakanlığının, FETÖ/PDY'ye yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında "Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar"dan haklarında işlem başlatılan eğitim kurumları ile yurtlar arasında yer alan Erzincan'daki 3 özel okul ile 2 yükseköğretim yurdunun faaliyeti Valilikçe yasaklandı.

Valilik kararıyla Erzincan'da FETÖ/PDY'ye yakınlığıyla bilinen ve aynı binada faaliyet gösteren Seniha Hanım Yükseköğretim Kız Yurdu, Fuzili Seçer Yükseköğretim Erkek Yurdu ile Otlukbeli Hacı Ali Akın ilk ve orta okulu ile lisesinin faaliyetleri durduruldu.

BİLECİK

Alınan bilgiye göre, Bilecik Emniyet Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ekipleri, Ertuğrul Gazi Mahallesi'ndeki Özel Sevgi Çiçeği İlkokulu ve Ortaokulunda yaklaşık 3 saat arama yaptı. Okul personelinin dışarı çıkarıldığı arama sırasında, çok sayıda evraka el konuldu. Aramanın ardından Özel Sevgi Çiçeği İlkokulu ve Ortaokulu, mühürlenerek kapatıldı.

Yediler Mahallesi'ndeki Özel Orhangazi İlkokulu ve Ortaokulu da görevlilerce mühürlendi.

DENİZLİ

FETÖ'ye maddi destek sağladıkları ve örgütle bağlantılı oldukları belirlenen özel eğitim kurumlarına yönelik başlatılan çalışmalar kapsamında Özel Servergazi Anadolu Lisesi, Özel Servergazi Fen Lisesi, Özel Servergazi Günay Anadolu Lisesi, Özel Servergazi Günay Fen Lisesi, Özel Servergazi Özerler Anaokulu, Özel Servergazi Sabiha Süt İlkokulu, Özel Servergazi Sabiha Süt Ortaokulunda inceleme yapıldı.

Milli Eğitim Müdürlüğü ekipleri, polis nezaretinde gerçekleştirilen incelemede öğrenci diplomalarına el koydu.

Merkezefendi Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, incelemenin ardından okulları Denizli Valiliğinin emriyle mühürleyerek kapattı.

Okullarda görev yapan öğretmenler de eşyalarını alarak okulu terk etti.

ARTVİN

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünce, FETÖ/PDY terör örgütü ile bağlantılı olduğu tespit edilen kurumlar konulu resmi yazı gönderildiği belirtildi.

Artvin Valiliğine gelen resmi yazıya binaen Belediye zabıta ekiplerinin görevlendirildiği aktarılan açıklamada, ekiplerce Özel Menderes İlköğretim Kurumunun mühürlendiği ifade edildi.

EDİRNE

Alınan bilgiye göre, FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında kent merkezindeki 2, Uzunköprü ilçesindeki 1 öğrenci yurdu ile KPSS'ye yönelik bir kursun faaliyetlerine son verildi.

Operasyonlar kapsamında 64 öğretmen hakkında soruşturma başlatılırken, bu kişilerin 45'i açığa alındı.

MUĞLA MİLAS

Alınan bilgiye göre, Milas Milli Eğitim Müdürlüğü ve Milas Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Emek Mahallesi'ndeki Nezahat Çöllüoğlu Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu'nda yaklaşık 1 saat arama yaptı. Arama sonucu yurtta kimseye ulaşılamazken, Muğla Valiliğinin kararı gereğince yurt mühürlendi.

Milas'ın Beçin Mahallesi, Kıyılama mevkisindeki Özel Ümit İlkokulu ve Özel Ümit Ortaokulu da ekiplerce mühürlendi.

Fethiye ilçesinde ise FETÖ/PDY maddi destek sağladıkları ve örgütle bağlantılı oldukları belirlenen özel eğitim kurumlarına yönelik Kaymakamlıkça çalışma başlatıldı.

Bu kapsamda, Menteşeoğlu Mahallesi'ndeki FETÖ'yle bağlantılı olduğu iddia edilen Özel Şehit Fethi Bey İlkokulu ve Ortaokulu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ve polis ekiplerince mühürlendi.

Memurlar.net - AA

kapatılan okullar

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YSK Başkanı Sadi Güven'in Seçim Sonucu Açıklaması
YSK Başkanı Sadi Güven'in Seçim Sonucu Açıklaması
Son Durum: Cumhurbaşkanı Adaylarının Aldığı Oy Oranları
Son Durum: Cumhurbaşkanı Adaylarının Aldığı Oy Oranları