Sezgi için adalet: 7 yıl sonra, üç kişi hakkında tutuklama kararı


Sezgi için adalet: 7 yıl sonra, üç kişi hakkında tutuklama kararı

Antalya’da 2009 yılında uyuşturucu madde verilip tecavüze edildiği belirlenen 16 yaşındaki Sezgi Kırıt'ın ölümüyle ilgili 7 yıl sonra yargılanan 3 sanık hakkında tutuklama kararı verildi.

Sezgi için adalet: 7 yıl sonra, üç kişi hakkında tutuklama kararı
Sezgi için adalet: 7 yıl sonra, üç kişi hakkında tutuklama kararı

Antalya'da 7 yıl önce 16  yaşındaki Sezgi Kırıt'ın tecavüz edilerek öldürülmesine ilişkin haklarında dava  açılan sanıkların yargılanmasına başlandı. Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya başka suçtan tutuklu  Mehmet Mutlu Kurtlar, tutuksuz sanıklar Osman Küçük ve Emine Karpi ile maktulün  annesi Hanife, babası Sinan ve kız kardeşi Sevgi Kırıt katıldı.

Duruşmada müşteki avukatı Sibel Önder, Kadın ve Demokrasi Derneği  (KADEM), Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ve Antalya Barosu Çocuk Hakları  Merkezi avukatları başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu yetkilileri de  izleyici olarak hazır bulundu.

Duruşmada söz alan sanıklardan Küçük, maktulle bir arkadaşı  vasıtasıyla internetten tanışıp yazışmaya başladığını belirterek, Kırıt'ın  kendisini 22 yaşında "Sevgi" olarak tanıttığını savundu. Olay günü de maktulle yazışmaya devam ettiğini anlatan Küçük,  "İnternette konuşmaya devam ederken benden uyuşturucu bulmamı istedi. Ben de bir  arkadaşımdan esrar aldım. Saat 19.30 gibi kızı Real Kavşağı üst geçidinde yol  kenarında beklerken motorsikletle aldım. Motorda giderken kız bana evden  kaçtığını ve eve gitmek istemediğini söyledi." şeklinde konuştu. Küçük, arkadaşı "Ali Karpi"yi arayarak bir kız arkadaşıyla evini  kullanmak için izin istediğini kaydederek, Karpi'nin de bunu kabul ettiğini öne  sürdü.

Ali Karpi'nin evinde kendisi ve Sezgi Kırıt dışında 4 kişinin daha  bulunduğunu iddia eden Küçük, sözlerini şöyle sürdürdü:    "Evde Emine Karpi, Mehmet Mutlu Kurtlar, Ali Karpi ve yaşlı bir teyze  vardı, yani toplamda 6 kişi vardık. Evde oturup ben Sezgi, Ali ve Mehmet Mutlu  alkol aldık. Sezgi birkaç yudum bira içti. Sessiz durduğu için Ali Karpi, kızdan  pek hoşlanmadığını söyledi. Sezgi'nin suratı hep asıktı. 1-2 saat kadar  oturduktan sonra Sezgi ile yan odaya geçtik. Kızla aramızda yakınlaşma oldu odada  ve kendi isteğiyle Sezgi ile birlikte oldum. Daha sonra yattık ve sabah işe geç  kalmamak için kalktım, gittim."

 Kırıt'ın öldüğü haberini kendisini arayan Ali Karpi'den öğrendiğini  iddia eden Küçük, bunun üzerine iş yerinden bir arkadaşıyla evine gittiğini,  yatağın her yerinin derli toplu olduğunu ve öğrendiği kadarıyla da Emine  Karpi'nin kızın cesedini bezle sildiğini savundu.Küçük, olayla ilgili polisi aramak istediğini fakat başka suçtan  aranması bulunan Mehmet Mutlu Kurtlar tarafından tehditle engellendiğini iddia  etti.

 Bunun üzerine kızın cesedini valize koyduklarını ve kiraladıkları  arabayla Isparta yoluna gittiklerini anlatan Küçük, şöyle konuştu: "Arabada sadece Ali Karpi ve ben vardım. Isparta'da bir göl yakınına  geldik. Ali, kızı gömmek istedi ama gönlüm razı gelmedi. Cesedi valizden  çıkardık, elimdeki maketle kızın üzerindeki kıyafetleri kesip çıkardım, saç ve  DNA izi kalmasın diye. Daha sonra kızı boş bir alana atarak uzaklaştık."

Mahkeme heyeti başkanının, Adli Tıp Kurumu raporu sonucunda, cesedin  üzerinde darp ve kırık bulguları bulunduğunu sorması üzerine sanık Küçük, maktulü  hiçbir şekilde darbetmediklerini, vücudundaki izler ve kırıklar hakkında  bilgisinin olmadığını öne sürdü.

'PARMAK İZİ KALMAMASI İÇİN CESEDİNİ BEZLE SİLDİM'

 Diğer tutuksuz sanık Emine Karpi ise sanık Osman Küçük'ü kardeşi Ali  Karpi aracılığıyla tanıdığını belirterek, olay günü evde uyuduğu için kızın eve  getirilişini hatırlamadığını söyledi. Karpi, bir ara uykudan kalktığında evin salonunda kardeşi Ali Karpi ve  oğlu Mehmet Mutlu Kurtlar ile Osman Küçük ve Sezgi Kırıt'ın oturduğunu gördüğünü  ifade etti. Olay sabahı maktulün yattığı odaya gittiğini ve kendisini kahvaltıya  çağırmak istediğini savunan Karpi, "Kızın yattığı odaya gittim, seslendim,  duymadı, dürttüm, yine tepki vermedi. Vücuduna dokundum, buz gibiydi. Kalbine  falan baktım ve kızın öldüğünü anladım, hemen kardeşime haber verdim." dedi. Mahkeme başkanının cesede duş aldırıp aldırmadığını sorması üzerine  Karpi, kızı banyoda yıkamadığını, sadece vücudunda dokunmadan dolayı parmak  izinin kalmaması için bezle sildiğini anlattı. İfadelerin ardından mahkeme ara karar verdi .

ÜÇ KİŞİ İÇİN TUTUKLAMA KARARI

Mahkeme  Antalya’da 2009 yılında uyuşturucu madde verilip tecavüz edilkten sonra öldürüldüğü belirlenen 16 yaşındaki Sezgi Kırıt’ın ölümüyle ilgili 7 yıl sonra yargılanan 3 sanık hakkında, tutuklama kararı verildi. Karar salondakiler tarafından alkışlandı.

sezgi antalya sezgi kırıt tutuklama


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere 3 Ek Ders Ödenecek, Müdür ve Yardımcılarına Ek Ders Ücreti Yok
Öğretmenlere 3 Ek Ders Ödenecek, Müdür ve Yardımcılarına Ek Ders Ücreti Yok
MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik
MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik