Pokemon Go oynayanlar dikkat!


Pokemon Go oynayanlar dikkat!

Dünyayı bir anda kasıp kavurmaya başlayan Pokemon GO çılgınlığında bunları dikkat edilmesi gerekiyor.

Pokemon Go oynayanlar dikkat!
Pokemon Go oynayanlar dikkat!

 Akıllı telefonlar için geliştirilen sanal gerçeklik oyunu Pokemon GO, yayınlanmasının hemen ardından tüm dünyada ve Türkiye’de büyük ilgi gördü ve görmeye devam ediyor. Ancak Google Play ve Apple Store dışındaki site ve uygulama dükkanlarından yüklenen aplikasyonlarda geniş güvenlik açıkları söz konusu. Bu açıklar sayesinde hackerler, haberiniz olmadan telefonunuzun ön ve arka kameralarını kullanabilir, SMS’lerinizi okuyabilir, kayıtlı telefon numaralarınıza ulaşabilir ve cihazın mikrofonu açarak konuşmalarınızı dinleyebilirler.
 
Şimdiden gasp amacıyla kullanılan oyunla, büyüklere ve küçüklere ciddi tuzaklar kurulmasından korkuluyor.
 
POPÜLER çizgi filmi Pokemon’dan yola çıkarak akıllı telefonlarla oynanabilen bir oyuna dönüştürülen Pokemon GO, piyasaya sürüldüğünden beri gündemden düşmüyor. Kısa sürede büyük bir popülariteye ulaşan oyun, gerçek hayat ile sanal gerçekliği bir araya getiren oynanış biçimi ile yaratmaya başladığı tehlikeler nedeniyle endişeye de yol açıyor. Aplikasyonu indiren kullanıcılar, telefonlarının kameraları aracılığıyla, sanal Pokemonları gerçek hayatın içinde gibi görüyor ve onları yakalamak için fiziksel olarak hareket etmeleri gerekiyor. Bu durum da şimdiden dikkatsiz araba kullanma ve yaralanma gibi problemlere yol açmış durumda.
 
SÜRÜCÜ, YAYA HEP PEŞİNDE
 
Bu dalgınlığın yol açabileceği problemlerin farkına varan çeşitli yetkililer kullanıcılara uyarılarda bulundu. Abu Dabi şehrinde polis, kullanıcıları araçlara dikkat etmeleri konusunda uyardı. ABD’nin Virginia eyaletindeki bir kasabasının şerif ofisi Facebook hesabından bir uyarı yayınlayarak Pokemon Go uygulamasından ötürü özel mülklere çok sayıda izinsiz giriş ihbarı aldıklarını ve bunun suç olduğunu hatırlattı. Dikkatini Pokemon yakalamak amacıyla telefona vermiş sürücüler, bisikletliler ve yayalar, oyunun yarattığı potansiyel problemlerden sadece biri. Oyunun başka bir özelliği ise daha da ciddi problemlere yol açabilme potansiyeline sahip.
 
TUZAK DA KURULABİLİR
 
Oyun, kullanıcının herhangi bir noktaya yem olarak Pokemon bırakmasına ve diğer kullanıcıları o Pokemonu yakalamak amacıyla alana çekmesine imkân sağlıyor. Bu özellik şimdiden ABD’de bir silahlı soygun vakasında kullanıldı. Yem bıraktıkları Pokemon’u yakalamaya gelenleri gasp etmeye çalışan dört Amerikalı genç tutuklandı. ‘Yemleme yöntemi’nin gelecekte çocuk tacizi başta, birtakım kötü amaçlarla kullanılmasından endişe ediliyor. Sosyal medyada gözlemlerini anlatan Amerikalı birkadın, Pokemonları yakalamaya çalışan küçük çocukların çevresine dikkat etmediğini ve yabancı insanları tehlike unsuru olarak göremeyecek kadar dalgın olduklarını ifade ediyor. Bu durum da çocukları, dalgınlıklarını istismar etmek isteyecek kötü niyetli kişilere karşı savunmasız durumda bırakıyor.
 
Siz kendinizi Pokémon Go'ya kaptırmışken, cihazınız zaten kısıtlı olan mobil internetkotanızı "yutmasın." İşte bunu önlemek için yapabilecekleriniz!
 
Kısa bir sürede fenomen haline gelen Pokémon Go'nun gerektirdiği en önemli özellikler arasında internet bağlantısı da yer alıyor. Zira oyunun oldukça yüklü miktarda veri kullanımında bulunuyor. Elbette oyunun veri kullanımı farklı durumlara göre değişkenlik gösteriyor. Pokémon Go'nun bir saat boyunca kullandığı veri 2 MB'den 8 MB'ye kadar değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin bir reddit kullanıcısı 8. seviyeye yükselmek ve 500'ün üzerinde Pokémon yakalamak için yaklaşık olarak 87 MB kullandığını belirtiyor.
 
Pokémon Go için mobil veriyi sürekli açık tutuyorsanız, veri kullanımını sınırlandırmak için önceden alabileceğiniz birçok önlem var. Bu önlemlerin çoğu, cihazınızın arka planda "yediği" veriyi sınırlandırmakla ilgili. Örneğin otomatik uygulama güncellemelerinin mobil veri üzerinde değil, de sadece Wi-Fi aracılığıyla indirilmesi için iPhone üzerinden "Wi-Fi assist"i kapatmanı lazım. Android'de de "Update Apps automatically only through Wi-Fi" seçeneğini işaretlemelisiniz.
 
Pokémon Go oynarken veride tasarruf yapmanız için bir diğer yöntem arka planda çalışan uygulamaları kapatmak.
 
Belki oyunun tadını biraz kaçıracak ama, Pokémon Go'yu sadece Wi-Fi bağlantısı bulunan alanlarda oynamak da, mobil veri kotanızı koruyacaktır. 
 
Son olarak da Pokémon Go'yu yalnızca ihtiyacınız olduğunda açmak, en iyi çözümlerden biri. Örneğin Pokémon Go'yu yeni bir yere gittiğinizde açın ve Pokémon'ları kontrol edip bir tane yakaladığınızda uygulamayı kapatın; mobil veri alımını da ardından kapatın. Böylece cihazınızın arka planda veri tüketmesini engelleyebilirsiniz.

 

Pokemon Go dikkat tehlike
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bugün seçim olsa! SONAR’ın son anket sonuçları...
Bugün seçim olsa! SONAR’ın son anket sonuçları...
Öğretmenlerin 2018 Haziran Seminer Programını Yusuf Tekin açıkladı
Öğretmenlerin 2018 Haziran Seminer Programını Yusuf Tekin açıkladı