Memurlara yeni sicil sisteminin ayrıntıları netleşti


Memurlara yeni sicil sisteminin ayrıntıları netleşti

3.1 milyon memuru yakından ilgilendiren yeni sicil sisteminin ayrıntıları belli oldu. Sisteme göre memurlar, A, B, C ve D notlarıyla değerlendirilecek ve A ve B notu alan memurlara ödül, C ve D notlarını alan memurlara ceza verilecek.

Memurlara yeni sicil sisteminin ayrıntıları netleşti
Memurlara yeni sicil sisteminin ayrıntıları netleşti

3.1 milyon kamu çalışanını ilgilendiren yeni sicil sisteminin detayları netleşiyor. Devlet Personel Başkanlığı tarafından hazırlanan taslak görüş için ilgili bakanlıklara gönderildi. 
 
Edinilen bilgilere göre kamu personelinin çalışma notları A, B, C ve D olarak puanlanacak. A ve B notlarını alanlar başarılı olarak kabul edilip ödüllendirilecek. 3 yıl üst üste veya son 5 yılda 3 kere kötü not alana bazı yaptırımlar uygulanacak. 
 
Sürekli olarak D notu alan memura cezanın yanı sıra sorunun çözümüne yönelik tedbirlerin olduğu yol haritası verilecek. 
 
A ve B derecesi olan kişilere başarı ücreti verilmesi düşünülürken, alınan notların yüksekliği tayin ve yükselme gibi farklı konularda belirleyici olacak. Kamu Personelinin Başarılarının Değerlendirilmesine İlişkin Genel Yönetmelik Taslağı ilgili tüm kamu kurumlarının görüşüne gönderildi. 
 
Memura notu en yakın amiri verirken, uzmanlar da daire başkanı gibi amirlerine not verebilecek. 
 
Taslağa göre yine mesai arkadaşlarının değerlendirmeleri de notta belirleyici olacak.
 
KAMU HİZMETİNE NOT
 
Devlet Personel Başkanlığı’nın çalışmasında kamudan hizmet alan vatandaşlar da not sistemine dahil ediliyor. 
 
Buna göre vatandaş hizmet aldığı kamu çalışanına direk olarak not vermeyecek. Örneğin hizmet aldığı hastanenin tamamına ya da il müdürlüklerine not verecek. 
 
Vatandaşın değerlendirmeleri de ödül ve ceza gibi uygulamalarda belirleyici olacak.
 
PROFESYONEL EKİPTEN MERCEK
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgilere göre değerlendirmeyi yapacak kişinin isminin gizli olmasının yanı sıra profesyonel yöneticiler tarafından kamu çalışanlarına not verilmesi gibi formüllerin de masada yer aldığı belirtiliyor. 
 
Devlet Personel Başkanlığı’nın konuyla ilgili çalışmasının 3 yıldır sürdüğüne dikkat çeken bir Bakanlık yetkilisi, “Yönetmelik taslağı ile belirli bir aşamaya geldi. 
 
İlgili kamu kurumlarından gelecek görüşler bekleniyor. Onlar geldikten sonra çerçevesi çizilir” dedi.
 
YENİ SİSTEM 90, 180, 360 DERECELİ
 
Milyonlarca kamu çalışanını ilgilendiren düzenleme ile memurlara yeni bir sicil sistemi modeli getirilmiş olacak.
 
Yeni modele göre performans değerleri 90 derece, 180 derece ve 360 derece olarak belirlenecek. 
 
90 derece dikey hiyerarşi olarak adlandırılırken, 180 derece üstün asta, astın üste puan vermesi olarak değerlendiriliyor. 360 derece ise hizmet alımına yönelik. 
 
Söz konusu yeni modelde üst asta, ast üste, dışarıdan verilen hizmetlerde ayrıca değerlendirilecek. Yılbaşından yıl sonuna kadar verilecek puanlamanın ardından elde edilen sonuç yurtdışı görev, görevde yükselme, yurtdışı eğitim, tayin ve ödül olarak çalışanlara geri dönecek. 
 
Performans değerlendirmesine yönelik bir çalışma yapıldığını ifade eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kaynakları ise yeni modele ilişkin taslak çalışmanın hazır olduğunu kamu kurumlarından gelecek görüşlerle birlikte son şeklinin verileceğini söyledi.

Star

memur sicil sistemi memur performans
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
5 bin öğretmen alımında 5 yıl ücretli öğretmenlik yapmış olma şartı
5 bin öğretmen alımında 5 yıl ücretli öğretmenlik yapmış olma şartı
Öğretmenlere 2 Yeni Sınav Görevi
Öğretmenlere 2 Yeni Sınav Görevi