Şubatta atama yapılacak sözleşmeli öğretmenlikle ilgili merak edilenler


Şubatta atama yapılacak sözleşmeli öğretmenlikle ilgili merak edilenler

Bu yazımızda sözleşmeli öğretmenlikle ilgili ücret, çalışma şartları, kadroya geçiş ve vb. birçok konudaki merak edilenleri izah etmeye çalışacağız.

Şubatta atama yapılacak sözleşmeli öğretmenlikle ilgili merak edilenler
Şubatta atama yapılacak sözleşmeli öğretmenlikle ilgili merak edilenler

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: İlk sözleşmeli öğretmen alımını şubatta yapacağız.
 
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ilk sözleşmeliöğretmen alımının gelecek yılın şubat ayında yapılacağını bildirdi. Bakan Yılmaz, TRT Haber’de katıldığı programda yaptığı açıklamada, bir dönem sözleşmeli öğretmen alımı yapıldığını ancak bu öğretmenlerin daha sonra kadroya alındığını anımsattı.
 
EN FAZLA ÖĞRETMEN AÇIĞI MARMARA BÖLGESİ’NDE
 
Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine gönderilen öğretmenlerin çoğunluğunun, eş durumundan ya da mazeret nedeniyle tayin istediğini anlatan Yılmaz, Marmara Bölgesi’nin de en fazla öğretmen açığı bulunan bölge olduğunu vurguladı.
 
AÇIKLAR VAR
 
Bakan Yılmaz, şu bilgileri paylaştı: “Açıklar var, bu açıkları kapatmak için sözleşmeli öğretmen sistemini yeniden getireceğiz. Diyeceğiz ki ‘Sözleşmeli öğretmende aile ataması, öğretmenin olduğu yere yapılır’. Aile birleştirmesini sözleşmeli öğretmenin olduğu yerde yapacağız. Sözleşmeli öğretmeni 5 yıl süresince getireceğiz. 5 yılın sonunda performansına bakılarak bu öğretmenleri kadroya alacağız, 3 yıl da kadrolu olarak çalışacak, 8 yıl. 8 yıldan sonra artık Türkiye’nin dört bir tarafı kendi tercihine göre serbesttir diyeceğiz.”
 
Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na, sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin madde koyacaklarını bildirdi.
 
İLK ALIM ŞUBAT’TA
 
“Uygulamaya ne zaman başlanacağı” sorusu üzerine Yılmaz, “İlk sözleşmeli öğretmen alımını şubatta yapacağız.” dedi.
 
Yılmaz, 250 engelli öğretmen alımı yapılacağının anımsatılması üzerine de bu sayının da artırılacağını, muhtemelen 400-500’e çıkaracaklarını belirtti.

Sözleşmeli öğretmenliğe atama nasıl olacak? Kadroya nasıl geçecekler?
 
TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda, Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı kabul edildi. 652 sayılı KHK'ye eklenen ek 5'inci maddede sözleşmeli öğretmenliğe atamanın nasıl olacağı ve kadrolu öğretmenliğe geçiş süreci açıklanmıştır. Buna göre sözleşmeli öğretmenliğe atama süreci ile kadroya geçişi şu şekilde sıralayabiliriz;
 
1- Kalkınmada Birinci Derecede Öncelikli Yörelerde Bakanlığın boş öğretmen norm kadrosu bulunan örgün ve yaygın eğitim kurumlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4'üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında sözleşmeli öğretmen istihdamına gidilecek.
 
2- Sözleşmeli öğretmenler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48'inci maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmen kadrosuna atanabilmek için aranan özel şartları taşıyanlardan Kamu Personel Seçme Sınavı puan sırasına konulmak kaydıyla alım yapılacak her bir pozisyonun üç katına kadar aday arasından Bakanlık tarafından yapılacak sözlü sınav başarı sırasına göre atanacak.
 
3- Atanan sözleşmeli öğretmenler üç yıl süreyle başka bir yere atanamayacaklar. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde sözleşmeli öğretmenin eşi sözleşmeli öğretmene tabi olacak. Sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulacaktır.
 
4- Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanacaklar. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapacak ve bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmayacak.
 
5- Sözleşmeli öğretmenliğe atanacakların başvuruları, sözlü sınava alınacakların belirlenmesi, sözlü sınav konuları, sözlü sınavın usul ve esasları, atanmaları ve bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer hususlar Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı'nın görüşleri alınarak Milli Eğitim Bakanlığı'nca hazırlanan yönetmelikle düzenlenecektir.
 
Sözleşmeli öğretmenler ne kadar ücret alacak?
 
Bu konuda Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz komisyonda şu ifadeleri kullanmıştır; "Ücreti ne olacak? Kesinlikle kadroludan daha aşağı olmayacak. Şu anda da sözleşmeli öğretmen maaşı 2016'da 2.194 lira, ek ders de 539; 2.700 küsur gibi oluyor. Ama, gerçekten maaşlarını iyileştirmek, ek derstir... Zaten puan da veriyoruz. Orada kaldığı süre için diğer yerlere nazaran daha fazla puan veriyoruz. Ama, bundan sonra biz Maliye'yle görüşeceğiz. Yani, mali yönüne tek başımıza karar veremiyoruz, hükümetin politikası. Gerçekten, hükümetimizin de genel şeyi... Öğretmenleri diğerlerinden cazip hale getirmemiz lazım. Ne yapmamız lazım? İşte, maaşlarının gözden geçirilmesi dahil, özendirme dahil, hatta öğretmen seçiminden, eğitim fakültelerine gitmeden önce başlayarak da o strateji belgesinde."
 
Ayrıca, sayın Bakan; "kariyer basamaklarının oluşturulması -Strateji Belgesinde- özendirici tedbirlerin alınması, eğitim öğretim kurumlarının sınıflandırılması, öğretmen maşlarının yeniden gözden geçirilmesi, öğretmenlerin bireysel çalışma yapabilmelerine imkan sağlayan ortamlar oluşturulması, öğretmenin mesleki uygulama ve eğitim kurumunun yönetimine ilişkin yetki ve sorumluklarının artırılması da dahil olmak üzere birçok öneri bu strateji belgesinde var. Hangi illere yapılacak bu? Zaten kalkınmada birinci derecede öncelikli yöreler deyince Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli, Van, Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak'ın da olduğu iller.
 
Adaylar Meclis koridorlarında koşmak zorunda bırakılmamalıdır
 
Sonuç olarak, sözlü sınav olmalı ama sözlü sınavların yaşandığı kamu kurumlarında olduğu gibi sözleşmeli öğretmen alımında da adayların Meclis koridorlarında referans peşinde koşmalarının önüne geçilecek objektif kıstaslar getirilmesi olmazsa olmaz bir kural olmalıdır. Aksi takdirde işin suyunun çıkacağının bilinmesi gerekmektedir ve olan referans bulamayan garibanlara olur.

sözleşmeli öğretmenlik sözleşmeli atama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere yeni seminer geliyor! Yalçın olaya tepki gösterdi
Öğretmenlere yeni seminer geliyor! Yalçın olaya tepki gösterdi
Aylardır 23 Nisan için hazırlanan çocuklar gözyaşları içerisinde sahneden ayrıldı
Aylardır 23 Nisan için hazırlanan çocuklar gözyaşları içerisinde sahneden ayrıldı