PKK’nın 22 bombalı aracı yakalandı


PKK’nın 22 bombalı aracı yakalandı

Genelkurmay'ın verdiği bilgiye göre 23 Haziran’da Lice bölgesinde başlayan operasyonda, bölücü örgütün bombalı eylemlerde kullanmayı planladığı 32 otomobile el konuldu. Bunlardan 22’inin çalıntı olduğu anlaşıldı.

PKK’nın 22 bombalı aracı yakalandı
PKK’nın 22 bombalı aracı yakalandı

Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı'nın sevk ve idaresinde 23 Haziran'da başlayan operasyonla, bölücü terör örgütü PKK'nın “bomba timine” büyük darbe indirildi. Örgütün bomba düzeneği kurup büyük kentlerde patlatmayı planladığı çalıntı 22 otomobil ile kişilere ait 10 araca el konuldu. SÖZCÜ'nün dün duyurduğu büyük operasyonda otomobillerin bulunduğuna ilişkin haberi, Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamayla da doğrulandı.

http://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2016/07/pkk-bombali-araclar-2.jpg
 
Askeri birlikler, Jandarma, Emniyet ve Geçici Köy Korucularından oluşan güvenlik kuvvetlerinin katılımıyla  yürütülen Bayrak-14 Şehit Jandarma Teğmen Abdülselam Özatak Müşterek Özel Birlik Operasyonu kapsamında etkili nokta operasyonlar ve anlık düzenlenen hava harekatlarıyla bölücü örgütün üç grubu perişan edildi.

BOMBALI ARAÇLAR HAZIRLANIYOR
 
Haziran 2016 ayı başlarında istihbarat birimlerinin verdiği raporlarda terör örgütünün bazı bombalı araçları bomba düzeneklerini Lice, Kulp ve Bingöl'de yer alan Şenyayla bölgesinde hazırlandığı belirtildi. Aynı bölgede 3 gezici terörist grubun bulunduğu, her grupta 25-30 terörist bulunduğu, aralarında keskin nişancılar ve bombalı araç düzeneği yapan teröristlerin de bulunduğu saptandı.
 
Teröristlerin bombalı araçlarla büyük kentlerde eylemleri sürdürmeyi planladıkları belirlendi. Yapılan operasyonda teröristlerin vatandaşlardan gasp ettiği ya da çaldıkları araçları yakın bir gelecekte bombalı eylemlerde kullanmayı planladıkları anlaşıldı.

LÜKS OTOMOBİLLER DE VAR
 
Bölücü terör örgütü mensubu teröristlerce kaçırılan ve bomba yüklü araçla saldırı eylemlerinde kullanılacağı değerlendirilen otomobiller arasında lüks modeller de dahil olmak üzere toplam 22 araç bulundu. Araçlardan birinin orijinal rengi beyaz olmasına rağmen tespit edilmiş olma olasılığına karşı siyah renk ile kaplanmış olduğu da saptandı.
 
Operasyonun başladığı tarihten bugüne kadar yaklaşık 20 Ton (19.255 kg.) güçlendirilmiş,  patlatılmaya hazır hale getirilmiş amonyum nitrat ele geçirilmişti. Bir yetkili, “Yakalanan araç ve ele geçirilen amonyum nitrat miktarı göz önüne alındığında, güvenlik güçlerinin oluşabilecek saldırıları önlendi” dedi.

pkk canlı bomba 22 bombalı araç yakalandı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bugün seçim olsa! SONAR’ın son anket sonuçları...
Bugün seçim olsa! SONAR’ın son anket sonuçları...
Öğretmenlerin 2018 Haziran Seminer Programını Yusuf Tekin açıkladı
Öğretmenlerin 2018 Haziran Seminer Programını Yusuf Tekin açıkladı