Müdürlerin verdiği performans notuna itirazlar artıyor


Müdürlerin verdiği performans notuna itirazlar artıyor

Müdürlere verilen performan notu değerlendirme hakkı mülakatla okullara atanmış yetersiz müdürler nedeniyle MEB'i zor durumda bıraktı. Ayrıca müdür yardımcılarının da aynı kriterlere göre değerlendirilmesi işin ciddiyetsizliğini ortaya koyuyor.

Müdürlerin verdiği performans notuna itirazlar artıyor
Müdürlerin verdiği performans notuna itirazlar artıyor

Performans değerlendirmeye itirazlar çığ gibi büyüyor.

Müdürler çaresiz. Bir çoğu itirazlara not yükselterek cevap veriyor. Bakanlık müdürleri kurtarmak ve performans değerlendirmeyi başlamadan bitirmemek için yeni bir hamle yaptı.

Performans Değerlendirme İtiraz Komisyonu.

Komisyon için yönetmelikte hüküm var. Fakat bu komisyon aday öğretmenler için.
Okul idarelerine yapacağımız itirazların bu komisyona yönlendirilmesi hukuksuz. Bu komisyona başvuru için dilekçe hazırlamak ve önermek ise abesle iştigal.

Oğuz EMİNOĞLU


Öğretmenlerin performans itirazları

Öğretmenlerin Performans Değerlendirmelerine ilişkin sorunlu süreç her gün yapılan açıklamalarla çözümlenmeye çalışılıyor.
 
Konu ile ilgili bazı sorunları ve itiraz için adresin aslında İl Milli Eğitim Müdürlüğü olduğunu daha önce ele almıştık.
 
MEB bu konuda yeni bir açıklama yayımlamış ve itiraz eden öğretmenlerin itirazları için İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde komisyonlar kurulması bildirilmiştir.
 
Komisyonlar;
 
    İl Milli Eğitim Müdürlüğünde kurulacak ve;
    İl Milli Eğitim Müdürü ya da görevlendireceği bir müdür yardımcısı başkanlık edecek.
    İl Milli Eğitim Müdürü bir ilçe müdürünü resen komisyona görevlendirecek
    Komisyonda ayrıca; İl Milli Eğitim Şube Müdürü
    Bir İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü
    Bir okul müdürü bulunacak.
 
Öncelikle söyleyelim böyle bir komisyon oluşturmanın hukuki dayanağı yoktur. Yönetmelikte böyle bir komisyon tanımlanmamıştır.
 
Bu komisyonun yapacağı çalışmaların yöntemi belli olmadığı gibi hayatta belki de hiç karşılaşmadıkları bir öğretmen için nasıl karar vereceklerdir? Kriterlere bakıldığında değerlendirme yapabilmek için birebir görüşme, çalışma, belge ya da gözlem gerekir.
 
Bu durumda kurulan komisyonları ikna etmek okul müdürlerine düşecektir. Okul müdürleri tarafından belgeli olarak ispatlanmayan konularda komisyonun olumsuz değerlendirme yapması mümkün değildir. Aksi yaklaşım müneccimliğe girer.
 
Dilekçelerin durumu ne olacak?
 
Bugünlerde okul müdürlüklerine itiraz dilekçeleri verilmektedir. İtiraz dilekçelerini alan okul müdürleri öğretmeni haklı görüp puanda değişiklik yaparak yaptığı maddi hatayı düzeltebilirler. Yapacakları değişiklik sonrası öğretmenin dilekçesine cevap verebilirler. Öğretmen böyle bir cevabı aldıktan sonra itirazı devam ediyorsa yeniden dilekçe verebilir. Bu durumda okul müdürü dilekçeyi ilgili komisyona göndermek zorundadır.
 
Okul müdürü eline gelen dilekçe üzerine öğretmene olumsuz cevap yazamaz. Okul müdürü öğretmene verdiği değerlendirmede ısrar ediyorsa dilekçeyi i komisyona göndermek zorundadır. Çünkü konuyu çözümlemeye yetkili makam kendisi değildir.
 
MEB Öğretmenleri Uyarmalı:
 
Bugün bu değerlendirmelerden bihaber olan bir çok öğretmen vardır. Çünkü bugüne kadar öğretmenlere hakkınızda 30 Haziran 2016 tarihine kadar performans değerlendirmesi yapılacaktır şeklinde bir yazı tebliğ etmemiştir. Süreçten haberdar olmayan öğretmen için ya MEBBİS yoluyla sisteme girip sonuca baktığına dair bir "tık" açılmalı ve hangi tarihte baktığı belirlenmeli ya da öğretmene tebligat yapılmalıdır.
 
Ayrıca itiraz süresi için de bir kısıtlama yönetmelikte bulunmadığı gibi bu yönde resmi bir açıklama da bulunmamaktadır.
 
Uzun lafın kısası;
 
MEB 'in başlattığı Öğretmenlerin Performanslarının Değerlendirilmesine ilişkin süreçte bakanlık hazırlıksız, plansız yakalanmıştır. Süreç iyi anlatılamamış, iyi işletilememiştir. Bu nedenle MEB'in konuyu bir kez daha gözden geçirmesi gerekir. Bu süreç sakattır. Eğitime yarardan çok zarar getirebilecektir. Çünkü daha bugünden öğretmenler odaları karışmıştır. MEB halen hatada ısrar etmekte ve taşıma su ile değirmeni döndürmeye çalışmaktadır.
 
Maksut BALMUK

performans değerlendirme itiraz


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
24 Kasım Dilencisi Öğretmenler!
24 Kasım Dilencisi Öğretmenler!
Ziya Selçuk, 2019 Yılı İçin Öngördüğü Değişiklikleri Açıkladı
Ziya Selçuk, 2019 Yılı İçin Öngördüğü Değişiklikleri Açıkladı