Değirmenci: Öğretmen değil köle istiyorlar


Değirmenci: Öğretmen değil köle istiyorlar

Eğitim-iş İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Prof. Dr. Ömer Lütfi Değirmenci TBMM Milli eğitim Komisyonunda kabul edilen sözleşmeli öğretmenlik ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Değirmenci: Öğretmen değil köle istiyorlar
Değirmenci: Öğretmen değil köle istiyorlar

TBMM Milli Eğitim Komisyonunda görüşülmekte olan torba yasa tasarısı ile sözleşmeli öğretmen alımı gündeme geldiğini, tasarının kabul edilen maddelerine göre başvuran adayların  öncelikle KPSS puanlarına göre sıralanacağını, daha sonra Bakanlık tarafından yapılacak sözlü sınav (mülakat) başarı puanlarına göre sözleşmeli öğretmen olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde istihdam edileceğini belirten Değirmenci,
 
“Sözleşmeli öğretmenlik için  “657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu”nda belirtilen genel ve öğretmenlik mesleği için gereken özel koşullar aranıyor.  Sözleşmeleri birer yıllık olacak, beş yıl sözleşmeli çalışanlar ihtiyaca göre kadroya atanabilecekler. Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu da dahil özür grubundan  yer değiştirme hakları olmayacak , beş yıldan sonra kadroya alınanlar da en az üç yıl daha tayin isteyemeyecekler.
 
Bilindiği üzere 120 bin civarında öğretmen açığı bulunuyor Anlaşılan o ki AKP iktidarı  bu açığı kapatmanın çaresi olarak sözleşmeli öğretmenlik uygulamasını görmektedir. Tasarıya göre sözleşmeli öğretmenler aday öğretmen statüsünde bulunacak ve her yıl sonunda yapılacak değerlendirme ile sözleşmesi yenilenecek ya da feshedilecek. Aday öğretmenlik ile ilgili uygulamada, yapılan mülakatlarda yaşanan haksız uygulamalara şimdi sözleşmeli öğretmenlik ile yenileri eklenecek. AKP iktidarının hemen her türlü personel alımında sözlü sınav uygulamasını getirmesinin altında kadrolaşma hevesini görüyoruz. Ne yazık ki, gerek aday öğretmenlerin adaylıktan, kadrolu öğretmenliğe geçişlerinde gerekse söz konusu tasarımın yasalaşması durumunda sözleşmeli öğretmenlerin hem ilk atamalarında hem de sözleşmelerinin yenilenmesi sürecinde iktidara ve onun görüşlerine yakın olup olmadıkları esas belirleyici ölçüt olacaktır.” dedi.
 
İktidar bu uygulama ile hem daha ucuz bir maliyet ile personel çalıştırmanın koşullarını oluşturduğunu,  hem de kadro kozunu sürekli olarak elinde tutacağını vurgulayan Değirmenci, “Elbette işsizliğin bu denli yüksek olduğu koşullarda sözleşmeli de olsa koşarak gidecek binlerce arkadaşımız var ve iktidar bunu bizden çok daha iyi biliyor.
 
Bugün için yalnızca gelişmekte olan bölgeler için düşünülen bu uygulamanın nihai hedefinin kamuda kadrolu memur kavramını ortadan kaldırmak ve kamu görevlerini önemli oranda özelleştirmek, taşerona havale etmek, kalan az sayıda kısmını ise sözleşmeli personel eliyle götürmek olduğunu görüyoruz. Bu amaçla 657 Sayılı Devlet Memurları Yasasında bu doğrultuda köklü değişiklikler öngören bir tasarı yakın bir zamanda karşımıza getirilecektir. Bu sadece bir zaman meselesi olup iktidar sadece en uygun zamanı beklemektedir.
 
Bizlerin kadrosuz ve güvencesiz bir istihdamı kabul etmemiz mümkün değildir. Getirilmek istenen sözleşmeli öğretmenlik uygulamasını da bu bağlamda değerlendiriyoruz. Çalışma barışını bozacak, mesleği siyasetin oyuncağı haline getirecek, içerisinde barındırdığı ağır koşullar ile adeta bir kölelik düzeni olan sözleşmeli öğretmenliği hiç bir şekilde kabul edemeyiz.” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlık İl İçi ve İller Arası Yer Değiştirmelerde değişiklik yaptı
Bakanlık İl İçi ve İller Arası Yer Değiştirmelerde değişiklik yaptı
2018 Yılı İl İçi İhtiyaç Listesini Açıklayan İller (72 İl açıkladı)
2018 Yılı İl İçi İhtiyaç Listesini Açıklayan İller (72 İl açıkladı)