MEB'in rotasyon planı. Hangi öğretmenler rotasyona uğrar


MEB'in rotasyon planı. Hangi öğretmenler rotasyona uğrar

Geçen sene rafa kaldırılan rotasyon planı tekrar gündemde. hangi öğretmen rotasyona tabi Kimler rotasyon planına tabi tutulacak? Kaç öğretmen yer değiştirecek? Tercih işlemleri ne zaman yapılacak? İşte tumhaberler.com da yer alan açıklamalar

MEB'in rotasyon planı. Hangi öğretmenler rotasyona uğrar
MEB'in rotasyon planı. Hangi öğretmenler rotasyona uğrar

MEB geçen yıl seçim dolayısıyla ertelediği rotasyon uygulamasını İsmet Yılmaz’ın bakanlık koltuğuna oturmasıyla birlikte tekrar gündemine aldı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yapmış olduğu yeni düzenlemeye göre 3 yıl içinde 500 bin öğretmenin yeri değiştirilecek.Rotasyon adı verilen uygulamanın ilk etapta kurumda veya eğitim bölgesinde 10 yılını dolduran öğretmenleri kapsayacağı belirtildi. İlk olarak bir şehirde ya da bölgede 10 yılını doldurmuş öğretmenlerin tayinleri yapılacak. 10 yılını dolduranların ardından 8 yıl aynı bölgede görev yapmış öğretmenler rotasyona uğrayacak.Uygulamanın ayrıntıları da bellli oldu. 
 
MEB’in hazırladığı ve bu ayın sonuna kadar yürürlüğe konulması beklenen yönetmeliğe göre, ilk etapta çalıştığı kurumda veya eğitim bölgesinde (valiliklerin belirlediği il ve ilçe grupları) 10 yılını dolduran öğretmenler rotasyona tabi tutulacak.
 
 Uygulama, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında başlayacak olup 2017-2018 döneminde 8 yılını, 2018-2019’da da 6 yılını dolduran eğitimciler zorunlu tayine maruz kalacak.
 
 İstanbul Erkek Lisesi, Galatasaray Lisesi, ve Vefa Lisesi gibi önemli okullarda görev alan öğretmenler de rotasyona uğrayacak.
 
 Bahsedilen öğretmenlerin tümünün ataması doğrudan milli eğitim bakanı tarafından yapılacak.
 
 Yeni uygulama geçen seneye göre daha kapsamlı olacak, yüz binlerce öğretmen etkilenecek. 
 
 10 yılını doldurduğu halde ilkokullarda ara sınıf okutan sınıf öğretmenlerinin rotasyonu ise ertelenecek. Bu öğretmenler sınıflarını mezun ettikten sonra gönderilecek.
 
Rotasyon Tercihleri 2017 Temmuz'da
 
 Rotasyona uğrayacak öğretmenlerin tayin tercihleri temmuz ayında alınacak.
 Öğretmenlere 40 tercih hakkı verilecek.
 Çalıştıkları illerden tercih yapamayacaklar.
 Geçen yıl gündeme gelen rotasyon uygulamasında bir öğretmen, çalıştığı il içinde başka bir okula tayin isteyebiliyordu.

Kaynak: http://www.tumhaber.com/teknoloji/milli-egitim-bakanligi-ogretmen-rotasyon-plani-hangi-ogretmenler-rotasyona-ugrar-h6234.html

meb rotasyon 2017

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
rotsayon şart     2016-06-30 ama baştakilere. yıllardır hep aynı kişiler.
ahmet     2016-06-29 tüm memurlarda olduğu gibi öğretmenlerde de rotasyon olmalı. Çünkü yılllarca aynı okulda görev yapıp aynı okulda emekli olan öğretmenden nasıl bir başarı bekleyebilirsiniz. Artık onun kendi doğruları ve değişime kapılı bir tutumu oluyor.
FİLİZ CAN     2016-06-28 Ya allah aşkına nedir bu rotasyon davası geçende oldu bilmem hangi sendikanın uydurması dendi. bu kadar büyük bir rotasyonu yapmak için ekonominin süper olması gerekiyor hangi öğretmenin harcırahı ödenebilecek okadar kolay mı....
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı adaylarının öğretmenlere yönelik seçim vaatlerini derledik
Cumhurbaşkanı adaylarının öğretmenlere yönelik seçim vaatlerini derledik
Bunu yazan okul müdürü: Her ilde pavyon garılarıyla yatan Atatürk...
Bunu yazan okul müdürü: Her ilde pavyon garılarıyla yatan Atatürk...