Eğitim-İş Üniversite Şubesinden Dekan'ın görevden alınmasına tepki


Eğitim-İş Üniversite Şubesinden Dekan'ın görevden alınmasına tepki

Eğitim-İş 4 No’lu Şube yöneticisi Haşim KARAMAN, İzmir'de mezuniyet töreninde sergilenen dans gösterisinde Ramazan ayına uygun olmayan kıyafetler giyildiği gerekçesiyle velilerin şikayet ettiği öne sürülen Fakülte Dekan Vekili Prof. Dr. Süleyman Başlar'ın görevden alınmasına tepki gösterdi.

Eğitim-İş Üniversite Şubesinden Dekan'ın görevden alınmasına tepki
Eğitim-İş Üniversite Şubesinden Dekan'ın görevden alınmasına tepki

Eğitim-İş 4 No’lu Şube yönetimi, İzmir’de, Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen mezuniyet töreninde sergilenen dans gösterisinde Ramazan ayına uygun olmayan kıyafetler giyildiği gerekçesiyle velilerin şikayet ettiği öne sürülen Fakülte Dekan Vekili Prof. Dr. Süleyman Başlar’ın görevden alınmasına tepki gösterdi. Eğitimciler, “Çağdaş, laik, demokrat, aydın, bilim yuvası olması gereken üniversitelerde bu bakış açısı kabul edilir bir durum değildir” dedi.

İzmir’de, Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen mezuniyet töreninde sergilenen dans gösterisinde Ramazan ayına uygun olmayan kıyafetler giyildiği gerekçesiyle velilerin şikayet ettiği öne sürülen Prof. Dr. Süleyman Başlar, YÖK tarafından görevden alınmıştı. Eğitim- İş 4 No’lu Şube yönetimi yaptığı yazılı açıklamada, görevden alma kararını ve Prof. Dr. Başlar’ın tutumunu da eleştirerek, şunları söyledi:
 

GERİCİLİĞE GEÇİT VERMEYECEĞİZ.

17 Haziran Cuma günü yapılan Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi’nin 2015-2016 mezuniyet töreninde Üniversite'nin dans topluluğu bir dans gösterisi sergilemiştir.Bu topluluk Üniversitemizin öğrencilerinden oluşmaktadır.

Cumhuriyet devrimlerine karşıtlığın zirve yaptığı, okul öncesinden yükseköğretime eğitimde gerici, piyasacı anlayışın yapısallaştırıldığı bir dönemden geçmekteyiz. Bu dönem içinde sanata dolayısı ile müziğe, şiire, dansa dair saldırılar Buca Eğitim Fakültesi mezuniyet töreninde gerçekleştirilen dans ile sınırlı değildir.

Kadınları toplumdan soyutlamaya çalışan zihniyet, dansçıların giydiği kıyafetleri müstehcen bulmuş, Ramazan gününde hatta Cuma gününde erotik hareketler yaptılar diyerek YÖK'e şikayet etmiştir. YÖK acilen toplanarak skandal bir karara imza atmış, Eğitim Fakültesi Dekan'ının vekalet görevini iptal etmiştir.

Halk oyunları gösterilerini HALT OYUNLARI diye tanımlayan, kızlı erkekli gösterilere şiddetle karşı olan hatta kız ve erkeklerin bir arada eğitim görmelerini istemeyen bakış açısının kostümleri bahane ederek içindeki irini kusması yeni değildir. Bu anlayışın sapkınlığı son dönemde çokça olayla ortaya çıkmıştır. Eğitim İş olarak biz büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir’’ sözünden hareketle sanatı ve sanatçıyı korumaya, desteklemeye ve geliştirmeye devam edeceğiz. Bununla birlikte isterdik ki; bu olay nedeni ile dekanlık vekaleti alınan ve yaygın kanı ile mağdur edilen Prof.Dr.Süleyman Başlar da böyle düşünebilse idi. Prof. Başlar basında yer alan ifadesine göre kendisini görevden alan anlayışla öylesine bir aynılık içindendir ki, daha büyük bir olaya neden olmayacak olsa gösteriyi durdurmak isteğindedir. İşte bu yaşananları doğru anlamlandırmak noktasında bir veridir. Prof.Başlar aslında dans gösterisi bahane edilerek ama bir anlamda bir taşla da iki kuş vurularak aslında son dönemlerde yasal metinlere geçirilmeye çalışılan iktidardan ayrı düşenler, düşünenler kategorisinden olduğu için görevden alınmıştır.Şimdi dans gösterisi bahane edilerek hem Cumhuriyet kazanımlarına saldırılacak hem de yolu ayrı düşenlere ceza kesilecektir.

Dekan Başlar, YÖK'ün kendisini görevden aldığını sadece seçimlerde kendisine oy verdiğini düşündüğü öğretim üyelerine mail atarak "Mezuniyet töreninde, üniversite dans topluluğunun "Hint Dansı" gösterisi yapacağının planlandığı ancak son anda programa alınan "ilave dans"ın bilgisi dışında gerçekleştiğini" ifade ederek paylaşmıştır.
Burada yapılmak istenen toplumu baskı altına almak, Laik Cumhuriyete karşı olmaktan başka bir şey değildir.Okulumuzun öğrencilerinin yaptığı dans gösterisini müstehcen bulmak, erotik bulmak hastalıklı bir zihniyettir. Hele hele Çağdaş, laik, demokrat, aydın, bilim yuvası olması gereken Üniversitelerde bu bakış açısı kabul edilir bir durum değildir.
Eğitim-İş, Mustafa Kemal Atatürk’e, her zaman ve her koşulda demokrasiye, çağdaşlığa, laik ve üniter yapıya, ulusal birlik ve beraberliğimize, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerlerine ve ülkesine sahip çıkacaktır. Hep söylediğimiz gibi, bu ilke ve anlayış Eğitim-İş’in varoluş nedenidir.

Eğitim İş İzmir Yükseköğretim Şubesi olarak Öğrencilerimizi, kadınlarımızı ve sanatı cinsellik nesnesi olarak gören Yök'ün bu anlayışını şiddetle kınıyoruz.Ayrıca Sayın Süleyman Başlar'ı da gösteriyi uygun bulmadığı düşüncesi ve beyanları nedeni ile protesto ediyoruz.

Eğitim İş İzmir 4 No’lu Şube

 

eğitim iş 4 noul şube eğitim iş yükseöğretim şubesi Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmen Ayşe Çelik, 8 aylık bebeğiyle bugün cezaevine girdi
Öğretmen Ayşe Çelik, 8 aylık bebeğiyle bugün cezaevine girdi
Bakan Yılmaz: Performans İçin Öğretmenlerimizin İstemediği Hiçbir Kararı Almayız
Bakan Yılmaz: Performans İçin Öğretmenlerimizin İstemediği Hiçbir Kararı Almayız