Numan Kurtulmuş'tan 657 değişikliği açıklaması


Numan Kurtulmuş'tan 657 değişikliği açıklaması

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, 657 sayılı devlet memurları kanununda değişiklik yapılacak mı sorusuna yanıt verdi.

Numan Kurtulmuş'tan 657 değişikliği açıklaması
Numan Kurtulmuş'tan 657 değişikliği açıklaması

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, NTV canlı yayınında Funda Görey'in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.  Kurtulmuş, "Devlet memurlarına ilişkin 657 sayılı kanunda bir değişiklik yapılıp yapılmayacağı, paralel yapıyla da mücadele anlamında bu konuda bir çalışma var mı?" sorusuna şöyle yanıt verdi.

Bu 657 sayılı yasanın değişmesi 25-30 yıldır tartışılan bir meseledir. Tabi ki kamudaki görevlilerin güvencesi saklı kalmak şartıyla burada farklı teknikler geçmişte de konuşuldu ama bir adım atılamadı. Bu çok hassas bir konu. Hem mevcut çalışanların güvencesini sağlamak hem de özellikle bu kadar çok küresel rekabetin olduğu ortamda kamu teşkilatının da ciddi bir şekilde rekabet edebilir hale gelmesini sağlayacak düzenlemeleri yamak durumundasınız. Bu da henüz konuşulan bir konudur.

Yüksek yargıyla ilgili düzenleme var Meclis'e sevk edilen. Bu yargı paketinin aslında anayasaya aykırı olduğu ve hükümetin ve hazırlayanlarında bunu bildiği ama anayasa mahkemesinden dönene kadar her türlü atamanın yapılıp Yargıtay ve Danıştay'ın yapısı değişeceği için artık yapacak bir şey kalmayacağı yorumları var.

Yanlış yorumlar bunlar. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti hükümeti bir gecekondu hükümeti değildir. Ancak gecekondu hükümeti olan ya da bir askeri darbe hükümeti olarak bir an evvel şu işi de yapalım bitsin diye hareket edecek olanlar böyle davranır. 65. Hükümet 2019 seçimlerine kadar işbaşında duracak olan bir hükümettir. 65. Hükümet hem icraatlarını yapacak hem de bu icraatları sırasında yargının farklı cepheleriyle de karşı karşıya kalacak onlarda yargıda bağımsız olarak kendi işlerini görecek yasama ve yürütme faaliyetleri de birbirinden bağımsız icra edilecek.

Dolayısıyla bu hükümet bu kararı çıkarttı yarın hükümeti kapatıp gidiyor değiliz. Her yasayla ilgili anayasaya uygunluk, diğer yasalarla çelişip çelişmediği bütün bunların uzun analizleri yapılıyor. Ayrıca bir de etki analizi yapılıyor. Biz bu yasayı şu sebeple çıkarmak istiyoruz ama bu yasayı çıkardığımızda yargının şu alanında tahmin etmediğimiz başka bir olumsuz etki oluşturur mu analizleri yapılıyor. Kimse laf olsun diye şu yasayı da çıkaralım diye çıkarmaz. Zor bir iş yasa çıkarmak. Meclis'te çoğunluğumuz olabilir ama görüyorsunuz her yasada Meclis'te kavga gürültü yaşanıyor. Ümit ederiz ki bu yasalar çıktığında da anayasa mahkemesi tarafından iptal edilmesi söz konusu olmaz.

Devlet Memurları Yasası 657 değişikliği 657 Sayılı Devlet Memuru Kanunu 657


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlerin Haftalık Mesai Saati 35 Saate Çıkartılıyor!
Öğretmenlerin Haftalık Mesai Saati 35 Saate Çıkartılıyor!
Öğretmenlere 4 Oturum Yeni Sınav Görevi
Öğretmenlere 4 Oturum Yeni Sınav Görevi