Eğitimin Önündeki Engel : Kalitesiz Öğretmenler!


Eğitimin Önündeki Engel : Kalitesiz Öğretmenler!

Söze nereden ve nasıl başlamalı bilmiyorum. Eğitimciler olarak o kadar doluyuz ki anlayışınıza sığınarak bir yerden başlıyorum.

Eğitimin Önündeki Engel : Kalitesiz Öğretmenler!
Eğitimin Önündeki Engel : Kalitesiz Öğretmenler!

Norm Fazlası Öğretmenler

4+4+4+ eğitim sistemine geçilmesiyle birlikte binlerce sınıf öğretmeni norm fazlası durumuna düştü hem de dönemin milli eğitim bakanı kimse norm fazlası olmayacak içiniz rahat olsun diyerek telkinlerde bulunduğu halde… Bu rahatlatan açıklamadan sonra öğretmenler de içi rahat bir şekilde norm fazlası oldu.Sistem öncesi yüreklere serpilen suyun yürekteki yangını söndürmediği aksine su içerisindeki oksijenin yangını daha da körüklediği sonra sonra ortaya çıktı.Neydi bu oksijen? Elbette yan alan değişikliği…

Milli eğitim bakanlığı norm fazlalarını eritmek için her yıl düzenli olarak yapılan alan değişikliğinin kapsamını genişleterek yan alanı da kapsayacak şekilde bir düzenlemeyle alan değişikliği yaptı.Binlerce öğretmen sadece ve sadece diplomasında yan alanı şudur yazıyor diye branş değiştirdi ( Değiştirmek zorunda kaldı denilse daha doğru olur çünkü alan değiştirmese ya norm fazlası olacak ya da gittikçe tıkanan sistemde uzun yıllar tayin bekleyecekti. ) Kimisi İngilizce kimisi  matematik kimisi müzik,beden…

Öğretmenler hiç bilmediği,anlamadığı branşlara geçmek zorunda kaldılar.Kimisi kendini geliştirmek adına yeni alanıyla ilgili kurslara gitti kimisi pişmanlıklar yaşadı ve hala yaşamakta.Bu durumdan mutlu olanların sayısı okyanustaki bir su damlasını geçmedi.

Her yıl düzenli bir şekilde yapılan rutin alan değişikliğinin de önü kapatıldı.Keyfi hale getirildi.

Yan alan uygulamasından  branş öğretmenleri de nasibini aldı.Şu an birçok branşta doluluk üst seviyelerde ve özellikle bu durum branş öğretmenlerinin ( Türkçe ve Sosyal bilgiler başta olmak üzere ) tayin işini zorlaştırmaktadır.

Sayısı onbinleri bulan norm fazlası sınıf öğretmenlerinin üzerine  4+4+4 ‘ün ilk mezunlarını vermesi,alttan öğrenci gelmemesi ve bu nedenle birçok sınıfın şube sayısının düşecek olması nedeniyle bu yıl en az 20 bin öğretmenin ekleneceği öngörülmektedir.

Peki ne yapılmalı ?

-Mezun olduğu alan dışında başka bir alana atanmış olan, -Öğrenimleri birden fazla alana kaynak teşkil eden, -Görev yaptığı alan dışında başka bir alanda yüksek öğrenim bitirenler için alan değişikliği duyurusu takvime bağlanarak her yıl düzenli bir şekilde yapılmalı.

Yan alan gibi bir hataya asla düşülmemeli.

Sınıf öğretmenliği ek ders adaletsizliği

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik ve İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, 28 Ekim’de Eskişehir Eti Sosyal Bilimler Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda okul müdürleri ile bir araya geldiler.

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, öğretmenlere ve okul müdürlerine iki müjde birden verdi.

Ek ders adaletsizliği düzelecek. Branş öğretmenlerinin maaş karşılığı 15 saat, sınıf öğretmenlerinin ise 18 saat olmasıyla ilgili düzenleme yapılacak ve denge sağlanacak. Yani sınıf ve okul öncesi öğretmenlerinin haftalık maaş karşılığı 18 saatten 15 saate düşürelecek. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili çalışma yapılacak. Bu konuyla ilgili kesinlikle değişiklik yapılacak dedi.

İşte 2 Kasım 2015 tarihli bir haber.

Aradan 7 ay geçmesine rağmen konu hakkında herhangi bir gelişme kaydedilmediği gibi bir harf dahi olsa gündeme bir daha getirilmedi.

Bu konu bir an önce gündeme alınarak ortadaki adaletsizlik giderilmelidir.

Eğitim camiasında  ilk akla gelen diğer sorunlar

Öğretmenlik mesleğinin  itibarsızlaştırılması

Ders müfredatlarının ağır olması

Eğitim politikalarının sürekli değişmesi

Kıyafet serbestliği

Öğretmenlerin İLKSAN’ a dayatma yoluyla üye yapılması.

Yönetici atamada yaşanan sorunlar.

Öğretmenlerin yukarıda saydığımız ve daha aklımıza gelmeyen birçok sorunu dururken sayın bakanın daha ilk demecinde öğretmenlerin kalitesini artıracağız diyerek söze başlaması hala biz eğitimcilerin anlaşılamadığını,eğitimin önündeki engellerin neler olduğunun kavranamadığını,çözümün öğretmenleri aşağılamakta bulunduğunu göstermektedir.

Bir atleti ne kadar eğitirseniz eğitin önündeki engel 3-4 metreyse bunu aşamaz.

Bizler eğitimciler olarak bakandan öğretmenler kalitesiz anlamına gelecek sözler yerine sorunları biliyoruz ve işe öncelikle bu sorunları çözerek başlayacağız öncelikle eğitim camiasını mutlu ve huzurlu bir yapıya kavuşturacağız demesini beklerdik.

Öğretmenler mutsuz,huzursuz,sahipsiz ama bunların ne önemi var ki? Eğitimin önündeki en büyük sorun kalitesiz öğretmenler!!!

İşe önce onlardan başlamalı!!!

Vurun abalıya.Tıpkı Yeşilçam filmlerinin repliği gibi Allah'ını seven vursun.

Maalesef her bakan değişikliğinde olduğu gibi bu değişiklikte de fazlaca umutlanmıştık.Anlaşılan makus talihimizi bu sefer de yenemeyeceğiz.

Hepimizin başı sağ olsun.

Ölmüşüz de ağlayanımız yok.

Buyrun cenaze namazına…

gönderen: dvrmbtl

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
halit     2016-06-02 bence çok güzel bir yazı tüm eğitim çalışanlarının bu yazı okuması gerekir. yan alan değişikliği yoluyla branş öğrt. geçmek zorunda kalan öğrt. dönüş hakkı verilmelidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Seçimde görev alacakların ücretleri belli oldu!
Seçimde görev alacakların ücretleri belli oldu!
Öğretmen Ayşe Çelik, 8 aylık bebeğiyle bugün cezaevine girdi
Öğretmen Ayşe Çelik, 8 aylık bebeğiyle bugün cezaevine girdi