Karne hediyesi bilim kitabı


Karne hediyesi bilim kitabı

İş Bankası bu yılki karne hediyesi olarak çocuklara ‘Mars’a Nasıl Giderim? Bilim yolunda eğlenceli adımlar’ kitabını hediye edecek.

Karne hediyesi bilim kitabı
Karne hediyesi bilim kitabı

Önder ÖNDEŞ

Kitabın basın toplantısına Nobel ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar da katıldı.Türkiye İş Bankası’nın 2007-2008 eğitim öğretim yılında başlattığı ‘Karneni Göster, Kitabını Al’ kampanyasının bu yılki kitabı Genel Müdür Adnan Bali’nin ev sahipliğinde yapılan basın toplantısıyla tanıtıldı.

 Toplantıya Nobel ödüllü bilim adamı Aziz Sancar ile Hürriyet gazetesi yazarı, eleştirmen Doğan Hızlan da katıldı. İş Bankası’nın bu yılki karne hediyesi olan ‘Mars’a Nasıl Giderim? Bilim yolunda eğlenceli adımlar’ isimli kitap Çağlar Sunay tarafından hazırlandı. Basın toplantısında konuşan Genel Müdür Adnan Bali bütün dünyada başarıları ile ayakta alkışlanan, hepimizi gururlandıran, Nobel ödüllü bilim insanımız Aziz Sancar’a ve kampanyaya verdiği destek nedeniyle Doğan Hızlan’a teşekkür etti.

EĞİTİMDE MERAK UYANDIRMAK İSTİYORUZ

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali bu yıl öğrencilere dağıtacakları kitapta Prof. Dr. Aziz Sancar ile ilgili bir bölüm olduğunu belirterek, “Bu yıl ilk ve ortaokul düzeyindeki çocuklarımıza evren, dünyamız, bilim ve teknoloji alanında önemli, ilgi çekici bilgilerin yer aldığı ‘Mars’a Nasıl Giderim’ kitabını karneleri ile birlikte dağıtacağız. Bu kitap merak duygusu uyandırmayı amaçlıyor. Eğitim sistemimizde en büyük sorunlardan biri merak uyandırmak. Bunu yapmadığımızı görüyoruz. Ülkemizde 23 milyona yakın çocuk var. Eğitim konusundaki istatistiklerde durum pek iç açıcı değil. OECD’nin 38 ülkeyi içeren ‘Daha İyi Yaşam Endeksi’nde eğitim alanında Türkiye 35’inci sırada yer alıyor. Matematik, fen bilimlerinde yapılan testlerde ise 76 ülke arasında 41’inciyiz. Buna karşılık Tayvan, Singapur gibi Asya’nın kaplanları da bu listelerde üst sıralarda bulunuyor. Büyüme ile eğitim arasındaki ilişkiyi gösteren bir tablo bu. Bu olumsuz tablonun değişebileceğini gösteren istatistikler de var. TÜİK’in yayınladığı istatistiklere göre toplam eğitim harcamalarının milli gelir içerisindeki payı artıyor” dedi.

UMARIM ŞÖHRETİM İLHAM VERİR

Türkiye’nin, ABD’de sadece Ortadoğu’da bir karışıklık olduğunda gündem olduğunu dile getiren Prof. Dr. Sancar, “Maalesef Türkiye ABD’de görünmüyor. BugünAmerikalıların yüzde 90’ına Atatürk kim diye sorsanız bilmezler. Ortadoğu’da bir savaş, karışıklık olduğunda gündeme geliyoruz. Türkiye hakkında ilgi ya da bilgi yok. Biz de tanıtmaya çalışmıyoruz. Her şeyi devletten beklememek lazım. Amerikalı Türklerin de elinden geleni yapması gerekiyor. İşte bu nedenle Türk Kültür Vakfı’nı kurduk. Orada Türkiye’yi tanıtmaya çalışacağız” diye konuştu. Sancar, Atatürk’ün kurduğu, Cumhuriyet tarihinde çok büyük rol oynamış İş Bankası’nın eğitim alanındaki bu sosyal girişimine katılmaktan gerçekten mutlu olduğunu ifade ederek, “Bu girişimin özellikle çocuklarımızın eğitimi için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Şu anki durumumun, ‘şöhretim’in diyelim, çocuklarımıza her şeyden ziyade bilim ile uğraşma yolunda ilham vermesini diliyorum” dedi.

Hürriyet

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlık İl İçi ve İller Arası Yer Değiştirmelerde değişiklik yaptı
Bakanlık İl İçi ve İller Arası Yer Değiştirmelerde değişiklik yaptı
2018 Yılı İl İçi İhtiyaç Listesini Açıklayan İller (72 İl açıkladı)
2018 Yılı İl İçi İhtiyaç Listesini Açıklayan İller (72 İl açıkladı)