İzmir'de öğretmenlerle yıldızı barışmayan müdür Ankara'ya atandı


İzmir'de öğretmenlerle yıldızı barışmayan müdür Ankara'ya atandı

Odatv'nin haberine göre Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, daha önce İzmir İl Milli Eğitim Müdürü olan Vefa Bardakçı atandı. İzmir'de eğitim sendikaları Vefa Bardakçı'nın istifa etmesi için eylem yapmışlardı.

İzmir'de öğretmenlerle yıldızı barışmayan müdür Ankara'ya atandı
İzmir'de öğretmenlerle yıldızı barışmayan müdür Ankara'ya atandı

İddiaya göre dönemin İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Bardakçı, 20Ağustos 2014'te Konak Hasan Sağlam Öğretmenevi’nde yapılan toplantıda okul müdürlerine hitaben "Arkadaşlar siz riski göze alın. Ateist ve komünistlere defol git buradan deyin, defterlerini dürün. Okullarınızda böyle yapanlar varsa, odanıza çekin kollarınızı sıvayın, baktınız olmadı önce siz sonra ben ifadesini alacağım. Gerekirse bunların resen tayinlerini çıkartırım" demişti.

 Vefa Bardakçı, Ağustos 2014'te imam hatip ortaokul ve lise müdürleriyle yaptığı toplantıdaki sözleriyle gündeme gelmişti.

Bardakçı'nın açıklamaları şöyle:
“İmam hatip liseleri ile ortaokulları ahlakın ve dinin simgesidir. Biz İzmir’de insanlara imam hatip kültürünü yerleştirememişiz. Yıllardır İzmir’de imam hatiplerin açılması için mücadele ettim, keşke 10 yıl önce bu adım atılsaydı, ben bunları Allah rızası için yapıyorum. 15 yıl sonra bunların meyvelerini alacağız. Okullarınızda bazı ateist, komünist öğretmenler var, çocukları bunlara teslim ederseniz onlar emek harcamazlar, Darwin teorisini anlatırlar. Derslere Komünistler giriyor, çocukların beynini yıkıyorlar. Dinimiz yerlerde sürünüyor. Bu nedenle din kültürü öğretmenleri çok önemlidir. Ben bu öğrencilerimin asla beynini yıkatmam. İzmir’de herkes birbirine şirin görünmeye çalışıyor, kimse riske girmiyor. Arkadaşlar siz riski göze alın. Ateist ve komünistlere defol git buradan deyin, defterlerini dürün. Okullarınızda böyle yapanlar varsa, odanıza çekin kollarınızı sıvayın, baktınız olmadı önce siz sonra ben ifadesini alacağım. Gerekirse bunların resen tayinlerini çıkartırım. Ben Konyalı’yım. Konya’da imam hatip açılmasına bu kadar gönül vermezdim. Ama İzmir’de bu şart, dürüstlük, namusluluk imam hatiplerde var. Dinimizi, Hz. Muhammed’in güzelliklerini burada tanıyacaklar. Burada bulunan herkes bu yola baş koymuştur. Benden bina isteyin, donanım isteyin hiç sorun değil, temin ederiz ama okulların içini boş bırakmayın. İzmir’de kanaat önderi sorunu var. İzmirlilerin aklı uyuşmuş dumura uğramış”

'BİZİ HANÇERLEYENLERE HADDİNİ BİLDİRMEK GEREKİR'

Vefa Bardakçı, Çanakkale Milli Eğitim Müdürü olduğu dönemde de Ermeniler için "Bizi hançerleyene haddini bildirmek gerekir" ifadelerini kullanmıştı.

Bardakçı'nın ayrımcılık ve gericilik konusundaki sabıkası ise bu kadarla da sınırlı değil. 2013'te İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kitapları İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu, John Steinbeck'in "Fareler ve İnsanlar" adlı romanının bazı bölümlerini "gayri ahlaki" bulmuş ve sansürlenmesini talep etmişti. Bardakçı'nın konuyla ilgili yaptığı açıklamada ise "Şu an da herhangi bir sansürleme, kitapları toplatma, kütüphanelerden toplatma gibi bir durum yok. Belki öğrencilerimizin elinde şu anda kitap duruyor. Bu 100 temel eser arasında yer aldığı için incelendi. Başka bir roman ya da öykü olmuş olsaydı bizi zaten ilgilendirmezdi. Kitabı okumadım ama o bölümleri okudum. Vallahi bir gencin çok da bilmesi gereken önemli bir konu değil diye düşünüyorum." demişti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
YAP BOZ NİYAZİ     2016-05-30 MAŞALLAH AMAŞALLAH BÖYLE ADAMLAR KALDI MI DÜNYA DA :)
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İnce: ''Her 24 Kasım'da Öğretmenlere bir maaş ek ödeme yapılacak''
İnce: ''Her 24 Kasım'da Öğretmenlere bir maaş ek ödeme yapılacak''
Dikkat! Sınav görevi almak isteyenlerin bu işlemi yapması gerekiyor
Dikkat! Sınav görevi almak isteyenlerin bu işlemi yapması gerekiyor