KESK'in laiklik mitingine iki ilde yasak geldi


KESK'in laiklik mitingine iki ilde yasak geldi

Antalya'dan sonra Trabzon'da yapılacak mitinge de valilik tarafından "güvenlik" gerekçesiyle yasak geldi.

KESK'in laiklik mitingine iki ilde yasak geldi
KESK'in laiklik mitingine iki ilde yasak geldi
 
 
Kamu emekçilerinin sendikal platformu KESK 28-29 Mayıs tarihlerinde, “Laik Eğitim ve Laik Yaşam! İş Güvencemizden Vazgeçmeyeceğiz! Baskı, Sürgün ve İşten Atmalara Karşı Alanlardayız!” sloganıyla bölgesel mitingler düzenleyerek alanlara çıkacağını duyurmuştu. Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Diyarbakır, Antalya, Samsun, Trabzon ve Van illerinde yapılması planlanan mitinglerin ana teması laik yaşamı korumak ve işten atmalara karşı dayanışma olarak belirlenmişti. Ancak Antalya'dan sonra Trabzon'da yapılacak mitinge de valilik tarafından "güvenlik" gerekçesiyle yasak geldi.
 
Trabzon Valiliği'nden yapılan açıklamada, Pazar günü gerçekleşmesi planlanan mitingin, “Ülkemizde meydana gelen terör saldırıları ve toplumda oluşan hassasiyet dikkate alındığında provokatif eylem ve olaylar meydana gelebileceği" öne sürülerek ertelendiği belirtildi.
 
Valilikten yapılan açıklama şu şekilde:
 
"Ülkemizde meydana gelen terör saldırıları ve toplumda oluşan hassasiyet dikkate alındığında provokatif eylem ve olaylar meydana gelebileceği, kişilerin huzur ve güvenliğinin, kamu güvenlik ve düzeninin bozulmasına sebebiyet verebileceği değerlendirilerek; söz konusu yürüyüş ve akabindeki açık hava toplantısı, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun, Dördüncü Bölümünün, Toplantının Ertelenmesi veya Bazı Hallerde Yasaklanması başlıklı 17. Maddesinin; "Bölge valisi, vali veya kaymakam, milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla belirli bir toplantıyı bir ayı aşmamak üzere erteleyebilir veya suç işleneceğine dair açık ve yakın tehlike mevcut olması halinde yasaklayabilir." hükmü doğrultusunda;
 
29/05/2016 Pazar günü 13.00-16.00 saatleri arasında yapılacak olan "Laik Eğitim ve Laik Yaşam, İş Güvencemizden Vazgeçmeyeceğiz, Baskı, Sürgün ve İşten Atmalara Karşı Alanlardayız" konulu yürüyüş ve akabindeki açık hava toplantısı Valilik Makamının 26/05/2016 tarih ve 6560 sayılı Olurları ile on beş (15) gün süre ile "ERTELENMESI" ne karar verilmiş olup, bu süreden sonra yapılması düşünülen toplantı ile ilgili bildirimin yeniden Valiliğimize verilebileceği hususunda bilgilerinizi rica ederim."
eğitim sen laiklik miting eylem kesk yasak iller

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İnce, Erdoğan'ın 3600 Ek gösterge vaadine ''şimdi yap ne bekliyorsun!'' dedi
İnce, Erdoğan'ın 3600 Ek gösterge vaadine ''şimdi yap ne bekliyorsun!'' dedi
Erdoğan da Öğretmenlere 3600 ek gösterge sözü verdi
Erdoğan da Öğretmenlere 3600 ek gösterge sözü verdi